Acıbadem Kombi Tamir Servis

Acıbadem Kombi Tamir Servis

Acıbadem Kombi Tamir Servisi

0506 325 94 95     0216 311 70 69

Acıbadem Teknikeller Kombi Tamir Servisi

Kombinin arızaya geçme nedenlerinin başında, periyodik bakımların zamanında yapılmamasından dolayı, zamanla aşınan sistem elemanları ya da tıkanıklıklar nedeniyle arıza yaparlar. Bu gibi problemlerin önüne geçmenin en etkili yolu işinde uzman bir kombi servisini çağırarak gerekli bakımların zamanında yapılmasının sağlanmasıdır. Bu sayede ortam için gerekli olan ısı konforu sağlanmış olunur ve paradan tasarruf edilir. Peki, kombi neden arızaya geçer?

Kombi arızaya geçiyor ise durumunun birçok nedeni olabilir. Öncelikle anlaşılıyor ki, sistemin devreye girmesini engelleyen bir durumla karşı karşıyayızdır. Şunu bilmek gerekiyor; kombi ateşleme yapmadan önce kombide yeterli hava sirkülasyonun olması gerekir ki, ateşleme için uygun oksijenli ortam yaratılabilmiş olsun. Aynı şekilde baca sisteminden kaynaklanan bir sorun da kombinin çalışmasını engelliyor olabilir.

Kombiler elektronik beyinlerle çalışırlar. Bu elektronik kartlarda meydana gelebilecek arızalar kombinin çalışmasına engel olurlar. Elbette eve gelen ve sisteme giren voltajın düşük olması da cihazın arıza durumuna geçmesine neden olur.

Kombi sıcak su vermiyor gibi aksaklıklar da sıklıkla kombi arızaya geçiyor durumlarının nedenidir. Kombilerin uygun basınçta olmaları önemlidir. İdeal basınç aralığının 1,5 bar arasında olması gerekir. 1 barın altında olması kombinin çalışmamasına neden olur. Yüksek olması ise sistemin su akıtması problemine yol açar. Bu sorunların problemi sisteme su verilerek ya da suyun akması sağlanarak giderilebileceği gibi, çoğu zaman daha büyük bir işlem de gerektirir. Bu işlemler kombi servisleri tarafından gerçekleştirilir.

KOMBİ ARIZA NEDENLERİ
Kombi önce çalışıp daha sonra arıza veriyorsa, faz ve nötr yanlış bağlanmış olabilir. Fişli bir bağlantı varsa, fişin tekrar takılması (tersine çevrilerek) gerekebilir.
Kombi çalışmasında bir sıkıntı yok ama peteklerde bir ısınma sorunu varsa, bunu da bir arıza olarak algılayabiliriz. Sonuçta sorun nedeniyle ısınma konforu yaşanamamaktadır. Tesisat borularında bir tıkanıklık olabilir, pomba deviri düşüktür ya da üç yollu vanada bir arıza vardır. Çözüm sorunu olan parçaların değişmedi ve petek temizliğidir.
Sıcak su açıldığında kombi çalışmıyor ve hata kodu veriyorsa, akış anahtarında bir problem olabilir, diyafram delinmiş ya da emniyet termostatı atmış olabilir.
Kombilerde ses problemleri fan kirliliğinin göstergesidir. Mutlaka temizlik yapılması gerekir. Düzenli bakım yaptıran kombi kullanıcıları bu problemlerle karşılaşmaz.
Kombiyi bir sıcaklığa ayarlıyorsunuz ama kombinin o sıcaklıkta durmuyorsa ayar düğmesi ya da sensörde bir arıza olduğu anlamına gelir. Gerekli çözüm kombi servisi tarafından uygulanır, değişim yapılması gereken parçalar kombi servisi tarafından değiştirilir.
Kombi ısındıkça tesisattaki su basıncı artıyor ve bu da kombinin çalışmasına engel oluyorsa genleşme tankında bir sorun var demektir. Genleşme tankında azot azalmış, tamamen bitmiş, genleşme tankı delinmiş veya yırtılmış olabilir.
Kombiyi açar açmaz çok hızlı bir şekilde ısı yükseliği oluyorsa tehlikeli bir durumdur. Sürkülasyon pompasında bir arıza olabilir veya filtreler tıkalıdır. Pompanın yanmış olduğu durumda mutlaka değiştirme işlemi yapılır. Filtrelerin ise temizlenmesi gerekir.
KOMBİ ARIZAYA GEÇİYOR NEDENLERİ ?
Öncelikle basit işlemlerin yapılması, kombinin kontrol edilmesi gerekir. Kombinin çalışması için gerekli olan asgari şartların tümünün yerine getirilmesi amaçlanmalıdır.

*Kombiye elektrik gidip gitmediğinden emin olun. Sigortayı mutlaka kontrol edin.
*Gaz akışının olup olmadığını kontrol edin. Kombiye gaz gitmiyorsa, doğal olarak kombi çalışmayacaktır.
*Yine su basıncının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Su basıncı ideal olarak 1,5 bar basınçta durur.
*Görüldüğü gibi elektrik, su ve gaz sistemlerinin herhangi birinde meydana gelen aksaklık kombinin çalışmasına engeldir. Ancak arıza durumları için bu sistemin kontrolü yapıldığında servis çağrılmalıdır. Servis çağırmanın önemi, servisin her şeyi detaylı kontrol ederek güvenliği sağlamasıdır. Ayrıca, kombiye gerekli bakımlar yapılarak da önlemler alınır.
KOMBİ ÇALIŞIYOR ARIZAYA GEÇİYOR
Kombi elektrik bağlantı hataları ve fiş ters takılması sonucu çalışır ve arıza geçer.
Kombi elektronik ateşleme kartı arızası var ise ateşleme yapmaz, ve arıza geçecektir.
Kombi yıllık bakımı gecikmesi sonucu iyanizasyon ateşleme elektrodları kirlenir ve cihaz arıza geçer.
Kombi ana kart (beyin) arızasında kombi bir sure çalışır ve aşırı ısınma sonucu kart hata vererek kırmızı ışık yanar. Belirsiz bir sure sonunda kombi arıza konumuna geçer.

KOMBİ ARIZA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Kombi Sürekli Arızaya Geçiyor
Kombi Çalışıyor Arızaya Geçiyor
Kombi Arıza Sebepleri Nelerdir
Kombi Arızaya Geçiyor Neden
Kombi Arızaya Geçiyor Ne yapmalıyım
Kombi Arıza Kodları

Kombi arızaya geçiyor ya da neden arızaya geçtiği ile ilgili teknik bilgileri sayfamızda belirtmeye çalışacağız. Hangi marka ve model kombi kullanıyor olursanız olun, kombinin arızaya geçmesi durumunda ise yanıp sönen led lambalar ya da ekranda beliren bir arıza kodu ile bizlere yardımcı olacak bir takım bilgiler sunulur. Böyle bir durumda belirli bir marka için değil ancak genelleme yaparak bilgi sunabiliriz. Öncelik kombi neden arızaya geçer bunu bilmemiz için bir takım bilgilere sahip olmalıyız. Tespit öncesi kombi markası ve modeli öğrenmemiz arıza giderme veya destek talebi açından olumlu olacaktır.

Gaz vanasının açık olduğundan emin olmalıyız. Reset butonu ya da düğmesi ile kombiyi sıfırlamamız gerekir. (3 defa en fazla) Elektrik şalteri yerine fiş ile kullanıyorsak, çıkartıp ters çevirmeyi denemeliyiz. Çünkü bazı kombiler elektrik alırken mutlaka kahverengi, bazıları da mavi olanı faz olarak almak isterler, aksi olduğunda ise kombi arızaya geçer. Bunlar dışında ise kalorifer vanalarının açık olup olmadığı kontrol ederek arıza oluşumu sebebini anlamaya devam edebiliriz. Eğer yeni model ve ekran göstergeli bir kombi kullanıyorsanız ekranda kombi arızaya geçiyor olduğu ile ilgili bir kod yanıp söner. Kullanım kitapçığında da bu kod ile ilgili gerekli açıklamayı okuyabilirsiniz.

Çoğu zaman kombi su basıncının azalması ile ilgili bir hata ve gözden kaçırma kombinin ekranında arıza göstermesine sebep olabilir. Bu durumda kombiye su yeterli miktarda su ilavesi yapar isek ve benzer bir teknik problem yok ise, büyük ölçüde kombimiz çalışmaya başlayacaktır. Bazen de özellikle kış aylarında ısınma amaçlı elektrik ve doğalgaz tüketimi oldukça fazla olmakta bu neden ile düşük ya da beklenmeyen anlık yüksek voltaj gibi sebepler kombi arızaya geçiyor gibi bir durum ile bizi karşı karşıya bırakabilir.

Böyle bir olay ile karşı kalırsak, elektriklerin kesilme sonrası şalter kapatılmalı ve geldikten yaklaşık en az 10 dakika sonra açmalıyız. Sebebi ise aniden gelen aşırı voltajdan kombiyi korumak amaçlıdır. Sonrasında eğer yanıp sönen kırmızı bir ikaz lambası görüyor isek kombi resetleme işlemi yaparak kendini koruma amaçlı arızaya geçme durumundan kurtararak normal çalışmasına yardımcı olmalıyız. Şayet Başarılı olamadık ise kombiariza.com sitemizden ya da servis çağrı merkezimizden destek talebinde bulunabilirsiniz. Bu sayede kombi arıza geçiyor sorusunun net cevabını ve tamir masrafını öğrenebilirsiniz. Zaten resetleme, su basıncı tamamlama, gaz vanası ve elektrik şalteri dışında tutulan tüm unsurlar kombi servisleri tarafından yapılması gereken teknik uygulamalardır.
Kombi bakımı zamanında ve yetkili servisler tarafından yapılmamış ise yakıt sarfiyatı ve kısa zamanda arıza yapma olasılığı artmaktadır.

KOMBİ NEDEN ISITMAZ
Kombi ısıtmıyor, sıcak suyu ısıtmıyor ve ya petekleri ısıtmıyor şeklinde kombi bir çok farklı arıza yapabilmektedir.Tüm cihazlarda olduğu gibi kombilerde da zaman zaman arızalar meydana gelebilmektedir. Bu arızaların neden kaynaklandığını da uzman teknisyenler tespit etmektedir. Kimi zaman kombi ısıtmıyor diye bir sorunla karşı karşıya kalmak mümkündür.

Kombide ısıtma sorunu olduğunda kalorifer peteklerinin ısınabilmesi imkansızdır. Bu da kış günlerinde kabul olmaktadır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında ilk bakılması gereken yer, su basıncının olduğu bölüm olmalıdır. Kombide ısıtma problemi olduğunda su basıncı düşme ihtimali vardır. Cihazlarda su basıncını gösteren bir gösterge vardır.

Bu göstergedeki basınç değerinin normal olması gereklidir. Bu durumda sisteme su ilave edilmelidir. Petekler sıcak ancak kombi su ısıtmıyorsa yine bir sorun meydana gelmiş demektir. Su ve petekler ısınmıyor ise, su basıncı normalse ve kombi çalışıyorsa büyük bir sorun meydana gelmiş demektir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında kombi servisi ile irtibata geçilmeli ve sorun bildirilmelidir.

KOMBİ ISITMIYORSA CİHAZA ASLA MÜDAHALE EDİLMEMELİ
Kombi ısıtmıyor diye cihaza müdahale edilmemesi gereklidir. Aksi takdirde farklı sorunların da ortaya çıkması mümkündür. Kombilerde meydana gelen arızalarda kesinlikle uzman personelden destek alınmalıdır. Kombi su ısıtmıyorsa cihazdaki aksamlardan biri bozulmuş demektir. Bu, teknik bir arızadır ve mutlaka teknik personel müdahale etmelidir. Kombilerde ısıtma sorunu meydana geldiğinde peteklerin havasının da kontrol edilmesinde yarar vardır. Bu havanın boşaltılması için teknik personele ihtiyaç yoktur. Kombi kullanıcısı da bu işlemi gerçekleştirebilir. Peteklerin yan kısmında bulunan prujör adı verilen kısım, ya prujör anahtarı ya da bir tornavida vasıtası ile açılmakta ve petekteki hava atılabilmektedir. Kombideki ısıtma sorunu su basıncının düşük olmasından kaynaklanabilmektedir. Bu durumda su eklenmesi gereklidir.

KOMBİ ISITMIYORSA DEVİR DAİM POMPASINDA SORUN OLABİLİR
Kombi ısıtmıyor diye başvurulan teknik servis, tesisatta kullanılan vanalardan birinde arıza tespit edebilmektedir. Vanalar da arıza olduğunda peteklere su ulaşmamaktadır. Bu durumda teknik personel arızalı vanayı değiştirmektedir. Kombilerdeki ısıtma sorunu, tesisatta meydana gelen bir tıkanıklıktan da kaynaklanabilmektedir. Genellikle tesisatın kurulum aşamasında görülen bu durum, yine teknik personel tarafından giderilebilmektedir. Isınma sorunu devir daim pompasının arızalanması nedeni ile de görülebilmektedir. Bu pompa, sistemin içindeki suyun tesisat içerisinde dönmesini sağlamaktadır. Bu arızalanınca da kombinin ısıtması mümkün değildir. Bu arızada da kombi servis yetkililerinden hizmet alınmalıdır.

Teknikeller Kombi Bakım Servisi, güvenilir, güler yüzlü, uzman ve deneyimli kadrosuyla sizlere en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirIcon Icon Icon Icon