Başıbüyük Klima Bakım Servis

Başıbüyük Klima Bakım Servis

Başıbüyük Klima Bakım Servisi

0506 325 94 95     0216 311 70 69

Başıbüyük Teknikeller Klima Bakım Servisi

Klimalarda en çok hava filtrelerinin bakımının yapılması yani temizlenmesi bizler için önemlidir.. Bunun yanın da periyodik olarak firma yetkili servisince yapılması gereken kontroller bulunmaktadır.

Hava Filtresinin Bakımı
Hava filtresi ön panel üzerindeki yuvaya yerleştirilmiştir. Panelin altındaki tutamaktan aşağı doğru çekildiğinde rahatlıkla çıkabilir. Temizlendikten sonra aynı şekilde yerine takılır.
Temizlikten başka bakıma ihtiyaç göstermez. Filtre 15 günde bir temizlenmelidir.
Filtre temizlenmediği taktirde hava sirkülasyonu engelleneceğinden evaporatör yüzeyi karlaşır ve soğutma verimi düşer.
Hava Filtresinin Temizlenmesinde Dikkat Edilecek Hususlar
Musluk altına tutularak yıkanır.
Elektrik süpürgesiyle temizlenebilir.
Sıcak su ile yıkamak gerekirse su sıcaklığı 50 °C üzerine çıkarılmamalıdır.
Çitilenmemelidir.
Güneşte kurutulmamalıdır.
Asılarak kurutulmamalıdır.
Klima kesinlikle filtresiz çalıştırılmamalıdır.
Peryodik Bakımda Yapılması Gerekenler
Periyodik olarak firma yetkili servisince yapılması gereken kontroller bulunmaktadır.
Evaparatör ve kondaserin özel ısı eşanjör deterjanı ve basınçlı hava veya su ile temizliği
R-22 gazının yüksek ve alçak basınç değerinin kontrolü
Elektrik tesisatı, V otamat, Voltaj – akım değerlerinin kontrolü
Tüm soket bağlantılarının kontrolü
Drenaj tavası ve hattının temizliği
Tüm fan pervanelerinin temizliği
Duyu ile ses kontrolü
Estetik görüntü kontrolü
Eksik gaz şarjı

PERİYODİK KLİMA BAKIMI KULLANIMI VE BAKIM UYARILARI

Isıtma ve soğutma yanlış sıcaklık değerlerinde çalışan, iç ünite temizlikleri düzenli yapılmayan ortam içerisinde düzenli olmayan hava akımları oluşturan cihazlar sağlık açısından ciddi risklere neden olur. Isı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenmeler cihaz performansında düşüklüğe neden olur. Cihaz içerisinde soğutucu gaz işletme basıncında mevsime göre düzeltme yapılması gerekir. Bu nedenle yılda iki kez yapılması son derece önemlidir. Enerji sarfiyatı artar. Ortamın tozluk derecesine göre splitlerde 15 gün diğer tiplerde ayda bir kez filtre temizliği yapılması gerekmektedir. Kış boyunca ihmal edilmiş cihazlar sürekli kullanılmaya başlandığında sorun çıkabilir. Cihazının verimli ve uzun ömürlü olabilmesi için yılda 3 kere kontrol edilmesi önerilir. Kış aylarında uzun süre çalıştırılmayan cihazlar gaz oturması yada gaz sızması da sık karşılaşılan sorunlar arasındadır. Hiç çalışmayan cihazlarda sorun büyük ölçüde elektrik arızasından kaynaklanırken, yeterince soğutmayan cihazlarda da bunun nedeni çoğunlukla evaparatörde toz birikmesinden kaynaklanır. Sistemin içindeki soğutmanın gerçekleştiği evaparatör de toz birikmesi olur. Soğuyan hava borulardan rahat geçemediği için yeterince soğutma gerçekleştiremez. Bu bölgede oluşan nem evaparatöre toz sızmasına ve bakteri oluşmasına neden olur. Bu bakteriler bünyesi alerjiye karşı hassas kişileri rahatsız eder. Bakterileri yok etmek için Anti-Bakteriyel sprey kullanılması önerilir. Sprey, çimlenme, bakteri, mantar ve küfü önlediği gibi mikro organizmaların yol açabileceği sorunları da çözer. Kullanmakta olduğunuz klimanıza yetkili servis tarafından periyodik bakım yaptırmanız gelecekte yaşayabileceğiniz sorunları minimuma indirmektedir.

Klima bakımı neden gerekli?

Sağlığınız için Konforunuzu sağlamanız ve korumanız için Birçok hastalıktan korunmanız için Kötü koku, polen ve bakterilerden arınmış temiz bir hava solumanız için Klimanızın ömrünü uzatmak için Hiç ummadığınız ve ihtiyacınız olduğu bir anda devre dışı kalmaması için Enerji tasarrufu sağlamak için Klimanızın bakımını yaptırmalısınız.

Daha detaylı bilgi için 0216 311 70 69  veya 0506 325 94 95 nolu servis hattımızı arayabilirsiniz.

Klima bakımı nasıl yapılmalıdır?

Klima Bakımı Yaz Bakımı ve Kış Bakımı diye ikiye ayrılır. Mevsim geçişlerinde (İlkbahar ve Sonbahar mevsiminde ) yapılması tavsiye edilir. İç ünite (evaporatör) kimyasal ilaçlarla yıkanmalıdır İç ünite fan kanatçıkları mutlaka çok iyi şekilde temizlenmelidir. İç ünite filtresi çok iyi temizlenmelidir. Gaz ölçümleri yapılmalı, eksik gaz miktarı ilave edilmelidir. Elektronik kartın tozları temizlenmelidir. Elektrik kablo bağlantı uçları kontrol edilmelidir. Dış ünite (kondanser) kimyasal ilaçlarla yıkanmalıdır. Drenaj tavası ve borusu temizlenmelidir. Dış ünite de alçak ve yüksek basınç kontrolu yapılmalıdır. Bakır boru bağlantıları ve izolasyonu kontrol edilmelidir.

Teknikeller Klima Bakım Servisi, güvenilir, güler yüzlü, uzman ve deneyimli kadrosuyla sizlere en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlar.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir