büyükbakkalköy klima servis

büyükbakkalköy klima servis

Büyükbakkalköy Klima Tamir Servisi

0506 325 94 95    0216 311 70 69 

inverter klima nedir ne işe yarar..? inverter klima ne demek inverter klima hakkında bilgiler yer almaktadır…: ingilizce bir kelime olan inverter Türkçe karşılığı (Çevirici) demek yani alternatif akımı doğru akıma çeviren doğrultmaçtır. inverter klima Nasıl Çalışır…! inverter klima alternatif akımı (AC) doğru akıma (DC) çevirip şebeke’den her çalışma esnasında çekilen yüksek akımın önüne geçmesi için tasarlanmıştır. Örnek olarak inverter olmayan standart bir klima alternatif akım ile çalıştığı için şebekeye kalkış esnasında yük binmektedir. Buda elektrik trafolarında yazın ısınmaya sık sık trafolarda arıza vermesine sebebiyet vermektedir.

Bunun sebebi ise kısaca anlatmak gerekirse şöyle…: Örnek olarak 24.000 btü klimada 50 mf kapasitörün olduğunu düşünürsek bu ne demek oluyor kapasitör’de 50 mf bir güç olduğunu görmekteyiz kompresör ilk kalkış esnasında bu kapasitör motora start kalkış gücü vermektedir. İşte bu kalkış esnasında kompresör şebekeden yüksek akım çekmektedir. Her kalkışta bu tekrarlanmaktadır. Motor gazı bastıkça amper normal seviyelere düşmektedir. Bu kısır döngü kompresörün ömrünü’de kısaltmaktadır. Buda her klima kullanıcısı için Elektrik tüketimi maksimum seviyelere çıkmaktadır.

İnverter klimanın özellikleri ve Avantajları

İnverter klimanın farkı diğer klimalardan ayıran özellikler

 1. İlk çalışma esnasında yüksek amper çekmez

 2. Ortam ısısını istenilen derecede tutar

 3. Ortam ısısına göre devir hızını ayarlar

 4. Elektrik sarfiyatı diğer klimalara göre %45 daha ekonomik

 5. Arıza verme oranı diğer klimalara göre %35 daha düşük

 6. Herhangi ısınma veya güç kaybı söz konusu değildir

 7. +45 derecede soğutma ve -10 derecede ısıtma özelliği

 8. Çalışırken sessiz olma özelliği (dB) düşüktür

 9. A++ enerji sınıfına tabidirler

İnverter klimanın farkı nedir…? inverter klimayı diğer klimalardan ayıran en büyük özelliği Az güç ile çok performans vermesidir. Yukarıda yazılı 4. şıkta yer alan Elektrik sarfiyatı diğer klimalara %45 daha tasarrufludur. Bide standart klimalara göre %35 daha az arıza verir.

inverter klima frekans grafiği

inverter klima nedir

Klima alırken nelere dikkat etmek gerekir

İnverter nerelerde kullanılır..!

 1. Eğer iş odaklı düşünüyorsanız kesinlikle tercihinizi inverter klimadan yana yapmanız gerekir. Çünkü işletme sahipleri iş yerlerinin devamlı serin olmasını ister. Restoran, Butikler, Eczaneler, Cafeler, vb Zaten müşteri Yazın serin olmayan yerde olmak istemez. işte burada imdadımıza inverter klimalar yetişiyor.

 2. Eğer evinizde Sobanız yok ise kışın hem ısınmak yazında serinlemek için klima düşünüyorsanız  yine inverter klima tercih edebilirsiniz.

 3. Kışın Hava koşullarının çok sert geçtiği bölgelerde oturuyorsanız inverter klima tercih edebilirsiniz.

İnverter klimanın gerekmediği yerler

Klima almadan önce klimayı ne için kullanacağınız önemli. Yani yalnız soğutmada’mı..? yada Hem soğutma hemde ısıtmada’mı kullanacağınızı ayırmanız gerekir. Neden’mi eğer yalnız soğutmada kullanacaksanız ilgili modeli talep etmeniz gerekir. Yani çok pahalı inverter  klima almak yerine yalnız soğutma için kullanılacak standart bir klima yeterli olur. Mesela yazlığınız var Klimayı sadece soğutmada kullanacaksınız o zaman inverter yerine standart bir klima almanız Doğru bir seçim olacaktır. Büyükbakkalköy Teknikeller  klima servisi esnasında yazlık bir villanın klima bakımını yaparken inceleyebilirsiniz.

Büyükbakkalköy Teknikeller ServisKlima Neden ısıtmaz Klima ısıtmıyor

Eğer Klimanız Kış Ayında sizi ısıtmıyorsa servis çağırmadan önce yapmanız gereken belli başlı bir kaç kontrol vardır. Öncelikle Kumandanızın Ayar Düğmesini 30 Dereceye ve Güneş (  ) sembolüne getiriniz yada Heat yazan yazıya Getiriniz.  Klima kumandasının on-off tuşuna basıp Klimayı çalıştırınız.  Klima ilk etapta hemen devreye girmicektir…!

ilk önce Dış ünite motoru devreye girer 3-5 dakika sonrada İç ünite fanı devreye girer evap iyice ısındıktan sonra iç ünite fanı tam kapasite çalışacaktır. Eğer iç ünite fanı devreye girmesi uzun sürüyor ise Klima gazı eksiktir. Eğer iç ünite fanı hiç devreye girmiyor ise klimada hiç gaz yoktur. Eğer klima doğru ayarlı vede devreye girip ısıtma yapmaya başladı ise İç Ünitesinde Bulunan Filitreleri Kontrol Ediniz Filitreler Kirli İse Temizleyiniz Klimanın Hava Akımı Engellenmemelidir..! Klimanızın Önünde Dolap, Perde vb Varsa Kaldırınız.

Klima neden ısıtmıyor Bu Arıza sebeplerini sizlerle paylaşacağım. Ama bu bilgileri sizlerle paylaşmadan önce Klimayı sakın siz tamir etmeye kalkmayın..! Bu yazı ehli kişilerin iklimlendirme ısıtma soğutma bölümünden yeni mezun olmuş amatör teknisyenler için hazırlanmıştır..! onun için sizi fazla bekletmeden hemen konuya girmek istiyorum.  Yapacağınız iş çok basit klimanın Oda sensörünü ısıtıp klimanın soğukta çalışmasını sağlayınız yada 4 Yollu vananın Dış ünite üzerinden kablosunu sökünüz genelde soldan sağa

4. uctur ama emin olmak istiyorsanız kabloyu takip edin 4 yollu vanaya giden kabloyu sökün vede cihazı sıcakta çalıştırınız daha sonra dış ünite dönüş vana sibobuna manometreyi bağlayınız klima gazını kontrol ederek manometre ibresinin 40 psi olduğunu gözlemleyiniz unutmayınız ki kış ayında verilen gaz oranıyla yaz ayında verilen gaz oranı basıncı aynı değildir. Zira yazın vermiş olduğumuz gaz 25 derece hava sıcaklığında 60 psi dir kışın 20 psi eksik vermeniz gerekir aslında bu gaz eksik değildir kışın klimanın çalışma basıncı yazla bir değildir. Kış aylarında eğer klimanız ısıtmıyorsa yapmanız gereken bu kadardır. Daha sonra klimayı devreye alınız ısıtmaya başladığını Göreceksiniz.

Klima satın alırken Dikkat edilmesi gereken bir Husus ise satın alacağınız Klimanın kış aylarında -15 dereceşartlar altında Defrost özelliği olan klimaları tercih ediniz. Unutmayınız ki ucuza alınmış klimadan kışın +4derecenin altında sizi ısıtmasını beklemeyiniz.

Teknikeller Klima  Bakım Servisi, güvenilir, güler yüzlü, uzman ve deneyimli kadrosuyla sizlere en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirIcon Icon Icon Icon