Caddebostan Klima Bakım Servis

Caddebostan Klima Bakım Servis

Caddebostan Klima Bakım Servisi

0506 325 94 95     0216 311 70 69

Caddebostan Teknikeller Klima Bakım Servisi

Klima Bakım Sırasında Yapılacak İşler

Dış Ünitelerde

· Cihazın dış temizliği yapılır
· Cihazın ısı değiştirici serpantini temizlenir
· Cihaz içi gaz kaçakları kontrol edilir.
· Cihazın iç temizliği yapılır.
· Elektrik besleme bağlantıları kontrol edilir.
· İletişim kablolarının bağlantıları kontrol edilir.
· Fanların elektriksel bağlantıları kontrol edilir.
· Fanların mekanik bağlantıları kontrol edilir.
· Kompresörlerin elektriksel bağlantıları kontrol edilir.
· Elektronik kartların temizliği yapılır.
· Elektronik kartların soketli bağlantıları kontrol edilir.
· Solenoid vanaların elektriksel bağlantıları kontrol edilir.
· Basınç sensörlerinin elektriksel bağlantıları kontrol edilir.
· Genleşme vanalarının elektriksel bağlantıları kontrol edilir.
· Emniyet elemanlarının fonksiyonları kontrol edilir.
· Emniyet elemanlarının elektriksel bağlantıları kontrol edilir.
· Sezicilerin fonksiyonları kontrol edilir.
· Sezicilerin elektriksel bağlantıları kontrol edilir.

Ayrıntılı bilgi için 0506 325 94 95 ve ya 0216 311 70 69 numaralı hatlarımızdan Caddebostan Teknikeller Klima Bakım Servisi ne ulaşabilirsiniz.

İç Ünitelerde
· Cihazın dış temizliği yapılır
· Cihazın filtre temizliği yapılır
· Cihazın ısı değiştirici serpantini temizlenir
· Cihaz içi gaz kaçakları kontrol edilir.
· Cihazın iç temizliği yapılır.
· Elektrik besleme bağlantıları kontrol edilir.

Ayrıntılı bilgi için 0506 325 94 95 ve ya 0216 311 70 69 numaralı hatlarımızdan Caddebostan Teknikeller Klima Bakım Servisi ne ulaşabilirsiniz.

Bakır Boru hattında

· Gaz kaçakları kontrol edilir.
· Boru izolasyonları kontrol edilir.
Kontrol ve İletişim hattında
· İletişim kabloları kontrol edilir.
· Cihaz kumandalarının ayarları kontrol edilir.
· Merkezi kumanda ayarları kontrol edilir.

Besleme Panosunda

· Elektrik kumanda panosu temizlenir.
· Elektrik bağlantıları kontrol edilir.

Ayrıntılı bilgi için 0506 325 94 95 ve ya 0216 311 70 69 numaralı hatlarımızdan Caddebostan Teknikeller Klima Bakım Servisi ne ulaşabilirsiniz.

Klimayı doğru kullanmama sonucu ortaya çıkabilecek sağlık sorunları

Düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılmayan, yanlış seçilen klimalar astımı da tetikleyebilir, zatürreeye de neden olabilir. Oysa alacağınız bazı basit önlemler, boğucu yaz günlerini rahat geçirmenizi ve sağlığınızı korumanızı sağlayabilir. Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Doktorlarımız boğucu ve sıcak yaz günlerinin kurtarıcısı klimayı doğru kullanmama durumunda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını sıraladı ve şu önerilerde bulundu:

“Sıcak ve boğucu yaz günlerinde klimalar, günlük yaşantımızı son derece kolaylaştırabilir; hele de nemli bir iklimde yaşıyorsak! Klimaların asıl olarak iki önemli işlevi vardır; havayı soğutmak ve havadaki nemi düşürmek. Klimalar aynı zamanda, vücudumuzun ısısını kendi kendine düşüremediği durumlarda gelişen ve hayati tehlike taşıyabilen sıcak çarpmasından da korur.

Ayrıntılı bilgi için 0506 325 94 95 ve ya 0216 311 70 69 numaralı hatlarımızdan Caddebostan Teknikeller Klima Bakım Servisi ne ulaşabilirsiniz.

Klimalar son derece faydalı aletler olmalarına rağmen doğru kullanılmadığında çok fazla sağlık sorunlarına da neden olabilir. Sağlık problemlerinin önemli bir kısmının nedeni; klima sisteminde biriken ve çoğalan mantar, polen ve bakterilerin (hastalık yapıcı mikroorganizmalar) ev içindeki havayı yoğun bir şekilde kirletmesinden kaynaklanır. İşte doğru kullanılmadığında klimanın neden olabileceği hastalıklar:

KALBİ OLANLAR DİKKAT!

İç ve dış ortam sıcaklıkları arasındaki sıcaklık farkı 6 dereceyi geçmesi, ortam sıcaklığında ani gelişen yüksek değişiklikler, ilk önce solunum sistemi ve dolaşım sistemini etkiler. Kan damarlarında meydana gelen ani değişiklikler kendimizi hasta hissetmemize neden olur. Bu durum özellikle kronik kalp, akciğer ve şeker hastalığı olan yaşlı insanları daha çok etkiler.

ASTIMINIZ TETİKLENEBİLİR

Bakımı kötü ve yetersiz yapılan klimaların, akut farenjit, nezle ve akut tonsilit gibi üst solunum yolu hastalıklarına neden olduğu ispatlanmıştır. Kirli hava filtreleri, toz ve bakterilerin tekrar tekrar ev içi havasında sirkülasyonuna neden olur. Havası bu mikroorganizmalarla kirletilmiş bir ortamda zaman geçirmek; astım hastalarında bir atağın tetiklenmesine, alerjik rinitin alevlenmesine, burun, boğaz ve gözlerde tahriş hissi ve nezle benzeri hastalığa neden olabilir.

LEJYONER HASTALIĞINDAN KORUNUN

Klimanın neden olduğu lejyoner hastalığı, çok tehlikeli olabilen bir zatürree çeşididir. Sıcak, nemli ortamlarda ve su kaynaklarında yaşayabilen bir bakteri olan ‘legionella’ isimli bakteri bu hastalığa neden olur. Bakımı yapılmayan klima sistemlerine yerleşen ve çoğalan bu bakteri, klima tarafından oda havasına dağılır. Bakteri içeren bu havanın solunmasıyla zatürree meydana gelir.

Tipik olmayan (atipik) zatürree olarak da adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi belirtiler genellikle tipik zatürreeden farklıdır. Sıklıkla mide-bağırsak sistemine ait belirtiler ön plandadır; bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı görülebilir. Ayrıca kas ve eklemlerde ağrı ve ardından yüksek ateş gelişir. İlerleyen günlerde nefes darlığı, göğüs ağrısı ve kanlı balgam görülebilir.

Hastalık bazen son derece hızlı ve agresif seyredebilir. Erken tanı, tedavi başarısını doğrudan etkiler. Hastalık çok ilerlediğinde solunum yetmezliği gelişebilir ve can kaybına neden olabilir.

HASTA BİNA SENDROMU

Günlük yaşantımızın yaklaşık yüzde 70-80’ini işyerlerimizde veya evlerimizde, yani kapalı mekânlarda geçiriyoruz. Yaz aylarında düzenli olarak temizlik ve bakımı yapılmayan klimalar; hem yaşadığımız mekânları kirleten toz, mantar sporları ve bakterilerin kaynağı olabilir hem de bunların tekrar tekrar ev içindeki havaya karışmasına neden olur.

Böyle bir kapalı mekânda kalmak ve zaman geçirmek solunum yolu rahatsızlıklarına neden olur. Belirtiler hasta binaya girildikten sonraki birkaç saat içinde başlar. Göz, burun ve boğazda tahriş hissi, nefes darlığı, öksürük, göğüste hırıltı, ciltte tahriş, konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, baş ağrısı ve dönmesi, bulantı ve kusma sık görülen belirtiler arasındadır.

KLİMA AKCİĞERİ DE VAR!

Klima akciğeri, hasta bina sendromuna benzer bir hastalıktır. Klimaların kanallarının, borularının ve nemlendirici ünitelerinin mikroorganizmalarla kirlenmesi ve bu organizmaların oda havasını yoğun bir şekilde kirletmesinden kaynaklanır.

Klima akciğeri hastalığının belirtileri, klima havasına maruz kalındıktan 4-8 saat sonra ortaya çıkar. Belirtiler; titreme, kırgınlık, halsizlik, öksürük, nefes darlığı, bazen de ateş, bulantı, kusma ve iştah kaybıdır. Belirtiler klimalı ortamdan uzaklaşıldığında azalır, ancak bir hafta kadar sürebilir.

KLİMAYI DOĞRU KULLANMA REHBERİ

Klimanızı etkili ve verimli bir şekilde kullanmıyorsanız hem cebiniz hem de sağlığınız tehlikeye girebilir.

BÜYÜK DİYE TUTTURMAYIN
‘Daha büyüğü daha iyidir’ düşüncesi klima için geçerli değildir. İhtiyacınızdan daha büyük bir klima evinizi soğutur, ancak sağlığınızı ve ekonominizi bozar. Bazı firmaların internet sitelerinde bulabileceğiniz basit formüllerle soğutacağınız alanın boyutlarına göre hangi güçte bir klimaya ihtiyacınız olduğunu kolayca hesaplayabilirsiniz.

DÜZENLİ BAKIM YAPTIRIN
Herhangi bir mekanik sistem gibi, klimanızın performansı en üst düzeyde çalışabilmesi için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Kullandığınız filtrelerin tipine göre düzenli aralıklarla filtreler temizlenmeli ve değiştirilmeli.

MERKEZİ ÜNİTEYİ UNUTMAYIN
Hem oda ünitesinin hem de merkezi ünitenin bakımı yapılmalı.

FİLTRELERE DÜZENLİ TEMİZLEYİN
Filtrelerin düzenli temizliği ve değişimi aynı zamanda cihazınızın verimli çalışmasını da sağlar.

DIŞ ÜNİTEYE DİKKAT EDİN
Dış ünitenin bulunduğu yer temiz tutulmalı.

BORULARI İHMAL ETMEYİN
Borularınızı temiz tutun. Borular temizliği en çok ihmal edilen parçalardır. Borularınızı 3-4 yılda bir temizleyin.

SICAKLIK FARKININ HASTA ETTİĞİNİ UNUTMAYIN
İç ve dış ortam sıcaklıkları arasındaki sıcaklık farkı 6 dereceyi geçmemelidir. Ortam sıcaklığında ani gelişen yüksek değişiklikler kendinizi hasta hissetmenize neden olur.”

Teknikeller Klima Bakım Servisi, güvenilir, güler yüzlü, uzman ve deneyimli kadrosuyla sizlere en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlar.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir