dudullu kombi tamir servis

dudullu kombi tamir servis

Dudullu Kombi Tamir Servisi

0506 325 94 95   0216 311 70 69 

Kombi bakımı neden önemlidir. Çalışan kombilerde zamanla yanma odasında ve baca grubunda kirlenmeler meydana gelir. Genleşme tankındaki basınç seviyesinde azalmalar meydana gelir. Bu da kombinizin veriminde azalmalara sebep verir ve ilerleyen dönemlerde de istenmeyen arızalara neden olur. Bu yazımızda bakımı yapılmayan kombilerde meydana gelebilecek sorunlardan bahsedeceğiz.

Yanma odası bakımı yapılamamış kombilerde oluşan kir ve korozyonlar yanma performansını ciddi şekilde etkilemektedir. Brülörlerde oluşan tozlar yanma performansını etkiler istenilen kalitede yanma meydana gelmez. Çakmak ve iyonizasyonda oluşan korozyonlar kombinin arıza vererek çalışamaz hale gelmesine neden olur. Eşanjörde oluşan korozyonlar ise ısının iletilmesine mani olarak kombinin daha fazla devrede kalmasına neden olarak enerji kaybına sebep olur.

Baca gurubunda çalışan fan motorunun görevi yanma esnasında içerde oluşan atık gazların dışarı atılması ve aynı anda yanma için gerekli olan oksijenin içeri alınmasıdır. Zamanla çalışan fan motoru dışardan çektiği oksijen ile birlikte toz ve pislikleri de içeri çeker. içeri çekilen bu tozlar fan motoru pervanelerine yapışarak motorun balansını bozar. Bu durum öncelikle kombinin daha gürültülü çalışmasına, ilerleyen evrelerde ise fan motorunun aşırı zorlanmasına, akabinde ise fan motorunun yada kombi ana kartının arızalanmasına neden olur. Ortaya çıkabilecek bir diğer sorun ise içeri çekilen hava miktarındaki azalma nedeniyle kombinin arıza vermesidir.

 Bakım esnasında kombinin arka kısmında bulunan genleşme tankının basınç kontrolleri de yapılır. Çalışan kombilerde genleşme tankındaki hava (azot gazı) eksilmesine bağlı olarak sistem basınç seviyesinde azalmalar olur. Kullanıcılar bu durumu su seviyesinde azalma olarak algılar ve su ilavesi yaparak geçici çözüm sağlarlar. Ancak azalan su değil hava basıncıdır. Her eksilmede su ilavesi yapıldığında genleşme tankı ısındığı zaman genleşen suyun basıncını dengeleme görevini yapamaz hale gelecektir ki bu da kombi

kalorifer konumunda çalışırken basıncın 3 barın üstüne çıkarak emniyet ventilinden ortama su bırakmasına neden olacaktır. Ayrıca genleşme tankında yeterli hava basıncı olmayan kombiler daha gürültülü çalışacak ve özellikle tesisattaki son peteklerde yeterli ısınma olmayacaktır. Eğer bakım uzun zaman yapılmamış yada bakım yapıldığı halde genleşme tankı kontrol edilmemişse devamlı su ilavesi ile ortada bulunan membran conta yırtılacak ve genleşme tankının değişmesine sebep olacaktır. Bu da oldukça maliyetli bir durumdur.

Kombi bakımlarında bakılması gereken bir parçada sıcak su filtresidir. Görevi kombiye gelen tortu ve pislikleri tutmak olan bu filtre zamanla tıkanır ve temizlenmesi gerekir. Eğer filtre temizlenmezse kombi içinde oluşan sıcak suyu sisteme iletemez. Bu nedenle de kalorifer petekleriniz istenilen sıcaklığa gelemez. Ayrıca sistemde oluşacak zorlanma nedeniyle pompa, kart ve diğer parçalarda arızalara neden olur.

Zamanla yaşanılan kombi arılarının en büyük nedeni kombi bakımına gerekli önemin verilmemesidir. Nasıl kullanılan otomobil v.b araçların periyodik bakımları mutlaka yapılmaktaysa kombi bakımınızın da periyodik olarak yapılması gerekmektedir. Bu sayede meydana gelebilecek onlarca arızayı önlemiş ve daha ekonomik daha verimli bir ısınma elde etmiş olursunuz.

Dudullu Teknikeller Kombi Servisi olarak yazın serin, kışın sıcak günler dileriz…

Kombi Yıllık Bakımı 
– Kombi Tamiri
– Kombi Arıza ve Onarımı
– Kombi Gaz Kaçakları
– Kombi Gaz Basıncı Arızası
– Kombi Yedek Parça Temini 
– Kombi Bar Ayarı 
– Kombi Filtre Temizliği

Bizi aramadan önce kombinizin fişini kontrol edin prize takılı olduğundan ve çalışmadığından mutlaka emin olunuz. Kombinizin basıncı 1,5 ile 2 arasında olması gereklidir lütfen kontrol edin. Çünkü kombi içerisinde sukalmadığında emniyetiniz açısından kombi kilitlenir.Gaz vanasının açık olduğundan emin olun kırmızı ikaz lambası yanıyor olabilir. Kombi tamircisi (teknisyeni) arkadaşlarımız her daim sizlerle birliktedir.

Teknikeller Kombi Bakım Servisi, güvenilir, güler yüzlü, uzman ve deneyimli kadrosuyla sizlere en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlar.

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir