KLİMA BAKIM SERVİSİ

Yaşam alanlarınızı daha kullanışlı hale getiren, yaz – kış dilediğiniz sıcaklık ayarı ile sizlere hizmet veren klimalar iklimlendirilmek istenilen mekânda ve dış ortamda mevsimlere paralel olarak farklı hava şartlarına maruz kalmaktadır. Bu nedenle klima bakım yılda iki kez mutlaka yaptırılmalıdır.

Markası ve modeli ne olursa olsun klimanızın ilk günkü verimlilik ve performansla çalışması, sağlığınızın ve güvenliğinizin tehlikeye atılmaması, klimanızın ekstra enerji harcayarak bütçenize zarar vermemesi klima bakımı yaptırmayı ihmal etmeyin.

Günümüzde artık neredeyse her evde klima bulunuyor. Yeni ev, eski ev fark etmeksizin klima bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını sizler için derledik.

Klima bakımı ne zaman yapılır, hijyenik bakım için ne yapılmalıdır gibi konular için yetkili firma ile görüşme sağlanması idealdir. Mevsim bakımları, motor ve iç hazne bakımları, filtre bakımı gibi her ayrıntı, yetkili klima firması veya bakım servisi tarafından yapılır. Kontroller, ünitelerin iç ve dış temizlikleri, klima gazı dolumu gibi konuların tamamı, klima bakımında yapılır. Peki klima bakımı nasıl yapılmalı?

Klima ve iklimlendirme cihazlarının bakımı nasıl yapılır?

Klima bakımları yapılırken hava filtresi ile hava akımını destekleyen filtreler temizlenir. Yetkili servis aracılığı ile gerekli temizleme maddeleri ve yöntemleri uygulanarak, bakteri ve çeşitli mikroorganizmalardan arındırılmış kaliteli havanın solunması sağlanır.

 • Hava filtresi bakımı

Klimaların türlerine göre farklı şekillerde filtreleme yapılsa da, tüm klimalarda hava filtresi ön panellerde yer alır. Paneldeki yuvaya yerleştirilen filtreler, klimaların yapılarına göre kolay tak- çıkar özelliğine sahiptirler. Genellikle yıkanabilir özellikte olan sünger yapısındaki filtreleri temizlenme işlemi sonrasında, aynı şekilde yerine takılabilirler.

Klima bakımında yapılması gerekenler arasında her 15 günde bir filtrenin temizlenmesi gereklidir. Hava filtresinin düzenli şekilde temizlenmemesi, havanın ideal biçimde sirkülasyon yapmasını önleyeceği için ”evaporatör” yüzeyinde karlaşma olabilmekte ve dolayısıyla soğutma- iklimlendireme verimi düşmektedir.

Klimaların ön kısımlarında yer alan kapak bölmesinin aşağı doğru çekilerek- çıkarılması gereklidir. Sistem içerisinde yer alan ve hava akımını destekleyen filtreler çıkarılmalıdır. Bu filtreler, vakum yöntemiyle yani elektrikli süpürgelerle temizlenmelidir. Biriken tüm tozlar, süpürge yardımıyla arındırılır.

Tozlar giderildikten sonra suyla yıkanarak iyice temizlenmelidir. Kuruduktan sonra aynı şekilde takılarak, kapağı kapatılır ve doğru hava sirkülasyonunun yapılması sağlanır.

Filtrelerin temizlenmesinde dikkat edilmesi gerekenler

Klima bakımı nasıl yapılmalı konusunda özen gösterilmesi gereken iki husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki; hava akımını destekleyen filtrelerin kurutulmasında güneşte kurutma veya asılarak kurutma yöntemlerinin uygulanmasıdır. Hava filtrelerinin temizliğinde ise;

 • Musluk altında yıkama işlemi yapılır.

 • Elektrik süpürgesi yardımıyla tozdan arındırılarak, temizlenebilir.

 • Sıcak suyla temizlendiğinde, su sıcaklığının 50 dereceyi geçmemesi gerekir.

 • Hava filtreleri yıkanırken çitilenmemelidir.

 • Güneşte kurutma yapılmamalıdır.

 • Hava filtreleri asılarak kurutulmamalıdır.

 • Klimalar hiçbir şekilde filtresiz çalıştırılmamalıdır.

Periyodik klima bakımda yapılması gerekenler nelerdir?

Periyodik bakımlar, firma yetkili servisinin yapması gereken ve içinde kontrolleri barındıran bakımlardır. Klima bakımı fiyatları ve periyodik bakımları, kontrollerle belirlenir. Servisin sunduğu bakım içerikleri arasında;

 • Evaparatör- kondaserin özel ısı eşanjör deterjanıyla temizlenmesi. Basınçlı hava ya da suyla temizlenir.

 • R- 22 gazının yüksek- alçak basınç değerleri kontrol edilir.

 • Elektrik tesisatları, V otamat, Voltaj- akım değerleri kontrol edilir.

 • Soket bağlantılarının tamamı kontrol edilir.

 • Drenaj tavası ile drenaj hattının temizliği yapılır.

 • Fanların ve tüm pervanelerinin temizliği yapılır.

 • Duyu yöntemiyle ses kontrolü sağlanır.

 • Görüntü kontrolü yapılır.

 • Eksik gaz şarjı tamamlanır.

Klimalarını uzun süre en verimli şekilde kullanmak isteyenlerin atlamaması gereken klima servisi hizmetlerinin başında klima bakımı gelir. Klimaların kullanıldığı mekanlara ve klimaların kullanım sıklığına göre klima bakımları dönemsel olarak tekrarlandığı takdirde klimalar uzun süre en verimli şekilde kullanılabilir. Üstelik klima bakımı süreçlerinin tek faydası klimaların verimliliğini yükseltmek de değildir; bakımı yapılan klimalar sağlıklı solunum için uygun bir ortam hazırlarken bakımı yapılmayan klimalara oranla %40 oranında daha az elektrik tüketimine neden oldukları bilinmektedir.

Klima bakımı süreçlerinin önemi düşünüldüğünde klima sahiplerinin klima bakım zamanlarını aksatmamaları gerektiği sonucuna varılabilir. Konusunda uzman ve kaliteli hizmet anlayışını benimseyen klima servisi çalışanları tarafından verilen klima bakımı hizmetleri klima kullanıcılarının konforunu yükseltir.

Klima bakımı; az önce de belirttiğimiz gibi yalnızca profesyonel klima teknisyenleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Bakım sırasında klimaların tüm aksamları kontrol edilir, gerektiğinde aşınan parçalar değiştirilir ve filtre temizliği derinlemesine yapılır. Uzman olmayan kişiler klima bakımı süreçlerinin amacına ulaşmasını sağlayamaz.

· Klima bakımı sırasında klimaların hem iç hem de dış ünitesi detaylı olarak incelenir. Çalışma sırasında herhangi bir güvenlik sorununun çıkmaması adına klima bakımına başlanmadan önce ünitelerdeki güç kesilmelidir.

· Klimaların ünitelerinden gücün kesildiğinden emin olduktan sonra klima filtrelerinin çıkarılması gerekir. Klima filtrelerinin çıkarılma şekli klima markası ve modeli doğrultusunda değişebilir.

· Klima filtrelerinin suda veya özel olarak filtre temizlemek için üretilen solüsyonlarla temizlenmesi mümkündür. Klima bakımı yapan teknisyenler klima filtrelerini temizlerken sağlık için olumsuzluk teşkil edecek ya da klimaların verimliliğini düşürecek tüm kirleri ve tozları temizlerler.

· Filtre temizliği yapıldıktan sonra filtrelerin temizlenmesi için beklenir ve akabinde parçalar yerine yerleştirilir. Parçalar yerine yerleştirildikten hemen sonra güç açılmamalıdır.

· Filtre ve kapak yerine yerleştirildikten yaklaşık 15 dakika sonra klimalara güç verilebilir. Klima çalıştırılır; çalışma sırasında yoğuşan hava kalan pisliklerin de dökülmesini sağlar. Bu esnada klimaların hava üfleme kapasiteleri de değerlendirilmiş olunur. Klima filtrelerinin tamamen temizlendiğinden emin olunduktan sonra dış ünite bakımına geçilir.

· Klimanın dış ünite bakımı yapılırken klima şalterinin kapatılması gerekir. Klimanın dış ünitesinin çevresinde çalışmayı zorlaştıracak bitki veya çalı gibi engeller varsa budanır. Klimanın ulaşım paneli ve üst kapağı kaldırılır. Bu esnada fan kablolarının kopmamasına özen gösterilmesi gerekir.

· Klimanın fan motorunun kanatları ve mil gerekirse elektrik süpürgesiyle ya da sert bir fırça ile temizlenmelidir.

· Serpantine temizleme sıvısı püskürtülür ve kirlerin tamamen akması beklenir. Sonrasında klima dış ünitesi yeniden birleştirilerek bakım tamamlanır.

Klimaların iç ve dış ünite bakımları yapıldıktan sonra klimanın gaz kontrolünün de unutulmaması gerekir. Yapılan ölçümler sonucu R-22 gaz seviyesi azalmışsa, yeniden gaz eklenmelidir. Gaz kontrolüne ek olarak elektrik kablolarının, V otomatın, drenaj tavasının , fan pervanelerinin temizliği de yapılarak klima bakımı süreci sonlandırılabilir.

Periyodik klima bakımı yaptırmazsanız:

 • Klimanızın performansı düşer.

 • Klimanızın arızalanmasına engel olamazsınız.

 • Enerji sarfiyatınız artar, gerekli verimi alamazsınız.

 • Klimanızdan kötü kokular gelir. Sağlığınızı tehlikeye atarsınız.

 • Drenaz hatlarında tıkanma olur.

 • Cihazınız masraflı tadilatlara yol açar.

 • Elektrik tesisatlarında tahribata neden olursunuz.

 • Klimanız ısıtma ve soğutma işlemlerini tam olarak gerçekleştiremez.

Kompresörü düzensiz çalışan ve ömrü azalan cihazınız ayrıca fibromiyalji, baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner, astım gibi hastalıklara neden olur. Elektrik tesisatında oluşacak oksitlenmeler de güvenliğinizi tehlikeye atar. Bu nedenle yılda en az iki kez klima bakımı yaptırılması gerekir.

Icon Icon Icon Icon