KLİMA SERVİSİ

Klimalar soğuk havalarda ortamı ısıtır, sıcak havalarda bulundukları ortamı soğutur. Klimalarda; gazdan sıvıya dönüşen ve ardından tekrar gaza dönen kimyasallar kullanılır. Bu döngü ile oda ile dış ortam arasında ısı transferi sağlanır

Klimalar insanların daha rahat ve verimli yaşaması amacıyla kapalı ortamların havasını soğutan, nemini alan, isteğe bağlı olarak ısıtan toz ve partikülleri filtre eden cihazlardır. Klimalar, konutlardan araçlara, işyerlerinden eğitim mekanlarına kadar tüm alanlarda kullanılmaktadırlar. Bu yazımızda da klimaların nasıl çalıştığını sizler için araştırdık.

Özellikle yaz aylarında yaygın olarak kullanılan klimalar, ılıman iklimlerde dört mevsim tercih edilmektedir. Klima bulundurduğu ortamda hava sıcaklığının kontrol edilmesine yardımcı olur, İngilizce “Air Conditioner” olarak ifade edilir ve kısaca “AC olarak” da yaygın kullanıma sahiptir. Klimalar soğuk havalarda ortamı ısıtır, sıcak havalarda bulundukları ortamı soğutur. Klimalarda; gazdan sıvıya dönüşen ve ardından tekrar gaza dönen kimyasallar kullanılır. Bu döngü ile oda ile dış ortam arasında ısı transferi sağlanır. Bir klimanın ana bileşenleri arasında; kompresör, kondansatör ve buharlaştırıcı bulunur.

Klimalarda kullanılan BTU (Biritish Thermal Unit) terimi, termal enerji birimi ifadesi için kullanılır. Cihazın, havadan saatte ne kadar termal enerji aldığı ya da havaya ne kadar enerji eklediğini ifade eder. Klimanın kullanılacağı oda büyüklüğüne göre BTU seçimi yapılır. Bu amaçla hazırlanmış tablolar mevcuttur.

Klimaların farklı versiyonları mevcuttur. Inverter klima, oldukça yeni olsa da başarılı performansı ve dikkat çeken özellikleri ile hızla yaygınlaşmıştır. “Inverter” kelimesi İngilizce dönüştürme manasına gelir. Klimada inverter; kompresörlerde güç kaynağı frekansı ayarlanması sonucu soğutma ve ısıtma kapasitelerinin değişebildiği anlamındadır. Sabit soğutma ve ısıtma kapasitesine sahip cihazlara ise “non-inverter” denir.

Inverter Klima Nedir?

Günümüzde iklimlendirme araçlarına merak duyanlar tarafından, “inverter klima ne demek?” ya da “inverter klima nedir?” soruları sıkça sorulmaktadır. Bir klimada inverter, kompresör hızını ayarlayarak, soğutucu gaz akış hızını kontrol eder. Bu sayede, akım ve güç tüketiminden tasarruf sağlar. Bu cihazlarda sıcaklık kontrolü hassas bir yapıdadır. İstenilen sıcaklığı erişildiği zaman, kontrol birimi sıcaklık dalgalanmalarına karşı kapasitesini ayarlamaktadır. Böylece, oda tam olması gereken sıcaklıkta kalır, dalgalanmalar olmaz.

Inverter Klima Farkı Nedir?

Klimada inverter farkı oldukça net olarak tespit edilebilmektedir. Inverter iklimlendirme araçları ile ortamdaki sıcaklık sabit kalır. Oysa “non-inverter” mekanizmalar ile kompressörün durması ve çalışması arasında sıcaklık dalgalanmaları tespit edilir. Dolayısıyla, inverter klima türleri oda sıcaklığı açısından oldukça konforlu bir ortam sağlarlar. Çalıştırılır çalıştırılmaz en yüksek güce erişirler, ortamı soğutmaları zaman almaz. Sürekli açılıp kapanma yerine sabit bir kapasite ile çalışırlar. Yüksek performans ve tasarruf sağlarlar.

Inverter Klima Kullanmanın Avantajları

 • Büyük odalar için idealdir:

 • Frekans kontrolü ile otomatik olarak AC kapasitesi kontrolü sağlanır.

 • Tüm oda sıcaklığının stabil kalması mümkün olur.

 • Konfor sağlarlar:

 • Sıcaklık dalgalanmalarına sebep olmazlar.

 • Yüksek performans gösterirler:

 • Açılır açılmaz istenilen sıcaklığa erişirler.

 • Hızlı soğumayı ve ısınmayı sağlar.

 • Güçten ve enerjiden tasarruf sağlarlar:

 • Sürekli açılıp, kapanma söz konusu değildir.

 • Stabil bir yapıda çalışırlar.

 • Tasarruflu yapısıyla 4-5 saat ve üstü sürelerde çalıştırılmaya elverişlidir.

 • Çevre dostudur:

 • Sadece gerektiği kadar ısıtma ve soğutma yapar.

 • Sağlıklıdır:

 • Hava kalitesini artırır.

 • Astım ve alerjik durumları azaltma yardımcı olur.

 • Dehidrasyon ve ısı çarpmalarına karşı korur.

 • Daha yeni ve başarılı bir sistemleri mevcuttur:

 • Daha uzun ömürlüdür.

 • Çalışırken genellikle alternatiflerine oranla daha sessizdir.

 • Daha az enerji tüketir.

 • Operasyon ve bakım ücreti daha düşüktür.

İlk modern klima sistemi Willis Haviland Carrier adlı genç bir elektrik mühendisi tarafından 1902 yılında geliştirilmiştir. Bir basım fabrikasındaki sıcaklık ve  nemi kontrol altında tutmak amacıyla geliştirilen bu sistem oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. Isı ve nemin kontrollü düzeyde düşürülmesi, tesiste uygun kâğıt ölçülerini yakalamayı ve mürekkep hizalamasını sağlayacaktı.  İlk klima insanlar için değil bir kağıt fabrikasında üretilen kağıtların bozulmaması için sıcaklığı ve nemi kontrol edecek şekilde tasarlandı. Kaloriferden bozma bu cihazı yaratan kişi Willis Haviland Carrier idi.

Bu tesisteki sistem ise şöyle tasarlanmıştır. Soğutucu borular tarafından üflenen, bina içerisindeki işlem görmüş hava, taşıyıcı borular vasıtası ile sisteme verilir. İşlem görmek üzere tekrar soğutucu sisteme gelen hava bu borularda soğutulur, bu soğuk hava tesis ortamına verilir. Soğuyan bu hava sıcak hava kadar nem taşıyamaz ve süreç fabrikasındaki nem bu şekilde stabilize olur. Bu şekilde hava sıcaklığının düşürülmesi ve nemin azaltılması yeni bir teknolojinin doğmasına imkan sağladı.

Klima sistemleri ilk keşfedildiği zamanlarda geniş bir kullanım alanına sahip değildi. Özellikle uzun sıcak yaz aylarında tiyatro ve mağazalarda konforu sağlamak amacıyla kullanılmaktaydı. Daha sonra geliştirilen ileri teknoloji klima sistemleri ile günümüzde evlerden işyerlerine, avmlerden ofislere varan  yaygın bir kullanım alanına sahip.Fiili süreçli klimalar, odadaki hava sıcaklığı azaltmak için kullanımı çok basit bir bilimsel prensibine dayanmaktadır. Geri kalan sistemler birkaç akıllı mekanik tekniklerin uygulanması ile elde edilir. Aslında bir klimanın çalışma prensibi buzdolabına oldukça benzer.

Klimanın Çalışma İlkeleri

Klimalar dikkat çekici fiziksel özellikleri ile genellikle iç mekan soğutmasında kullanılır. Klimanın çalışma yöntemi, belirli bir basınç altında bulunan sıvı haldeki akışkanın istenilen sıcaklıkta buharlaştırılması ve buhar halden tekrar sıvı hale döndürülmesidir. Sıvı haldeki materyale basınçla birlikte ısı emdirilerek gaz faza dönüştürülür, bu işleme faz değişimi de denir. Çevrim malzemesi olarak kullanılan gaz bir kompresör aracılığıyla emilip sıkıştırılarak sıvılaştırılır. Çalışma prensibini termodinamiğin ikinci kanunu açıklar. Klimalarda kullanılan özel kimyasal bileşikler sayesinde buharlaşma sağlanarak bu faz dönüşümünün özelliğinden yararlanlır. Kapalı bir bobin sistemi ile buharlaşan akışkan tekrar yoğunlaştırılarak bir döngü oluşturulur.

İlgili bileşiklerde bunların nispeten düşük sıcaklıklarda değiştirme  özelliklerine sahip soğutucu vardır. Klimalar aynı zamanda soğutucu bobinler üzerinde sıcak havayı hareket ettiren fanlar içerir.  Sıcak hava soğutucunun üzerinden akarken düşük basınçlı evaporatör bobinleri soğutucu içindeki ısıyı absorplar ve sıvıdan gaza geçiş gözlenir. Soğutmayı verimli tutmak için klima, soğutucu gazı tekrar sıvı faza çevirir. Bunu yapmak için yüksek basınç altında  kompresöre gaz koyulur ve işlem istenmeyen ısı meydana getirir. Gazın sıkıştırılması ile oluşturulan tüm ekstra ısı ardından kondansatör rulo olarak adlandırılan ikinci bir bobin grubu ve bir ikinci fan yardımıyla açık havada boşaltılır. Gaz soğur, bir sıvıya geri döner ve süreç yeni baştan başlar. Sonsuz ve mükemmel çevrim: sıvı soğutulur , faz dönüşümü ısı absorpsiyonuyla olur , sıkıştırılır ve faz yeniden sıvıya döner.

Bir Klimanın Ana Bileşenleri

Klimalarla bulunduğumuz ortamın ısısını istediğimiz gibi ayarlayarak, yaz aylarında ortamı soğutablir, kış aylarında ise istediğimiz gibi bulunduğumuz ortamı ısıtabiliriz. Bir klimada bulunan temel parçalar ise şunlardır:

Kondenser: Kondenser (sıcak serpantin) ısıyı dağıtır. Bu serpantinde, gaz çevreleyen havaya ısısını vererek yoğunlaşır ve sıvı hale gelir.

Evaporatör: Evaporatör (soğuk serpantin) ısıyı toplar. Bu serpantinde sıvı haldeki soğutucu gaz kaynar ve çevreleyen havadan ısıyı alırken gaz hale dönüşür.
Soğutucu gaz : ünitenin hayati kısmıdır. Bu, sıvı halden gaz hale dönerken, ısı absorblama daha sonra ısısını vererek tekrar yoğunlaşıp sıvı hale dönüşme özelliğine sahip kimyasal bir gazdır.
Kompresör : Evaporatörden gelen soğuk gazı sıkıştırır. Böylece gazın sıcaklık ve basıncı artar. Daha sonra kompresör ısıyı dağıtmak için ısıtılan gazı kondensere sirküle eder.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Icon Icon Icon Icon