PETEK TESİSAT TEMİZLEME SERVİSİ

Petek Temizleme de Makina & Kimyasal Kullanmanın Önemi

Petek temizle işleminde cihazla temizleme nasıl oluyor?.Elle manuel olarak yapan petek temizliği mi yoksa cihazla yapılan petek temizliğimi yaptırmalıyız. Kimsayalların peteklere zararı var mıdır? bu ve bunun gibi sorularınızın cevabı yazımızda anlatmaya çalışalım.

Hızla ilerleyen ve insanlığın hayatını kolaylaştıran teknoloji tüm sektörlerde olduğu gibi kombi bakım ve onarım sektörlerinde de yerini hızla almaktadır.Gelişen makineler insan oğluna hem zamandan kar ettirirken hemde beden gücüne olan ihtiyacı azaltmaktadır. Ve günümüzde petek temizlikleride pompa düzeneği olan makineler ile yapılmaktadır. Peki manuel olarak yapılan teknik mi daha verimli ve sağlıklı yoksa MAKİNE ile yapılan petek temizleme işlemi mi daha sağlıklı. Tabiki Makine ile yapılan petek temizleme daha sağlıklı ve verimli. Nedenlerini sıralamak gerekirse;

  1. Kullanılan Kimyasallar ve Güç : Makine ile kimsayal kullanımı kolay olup , temizleyici kimyasalların petek içerisinde daha verimli işlem görmesini sağlar. Makine’nin devirdaym gücü ile kirec ve tortular petek gövdesinden daha rahat ayrılır. Manuel işleme nazaran büük bir temizlik farkı oluştuğu gibi zaman olarakta makine ile 1/3 daha kısa zamanda temizlik yapılarak zamandan ciddi oranda kar edildiği için daha uygun fiyatlara petek temizliği yapılabilir.

  2. Zamandan Tasarruf: Manuel olarak yapılan petek temizleme işlemi yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Bu zaman petek miktarlarına bağlı olaraka değişmetedir. Petek temizleme elle yapıldığında hem zaman kavramına ihtiyaç olduğu gibi hemde beden gücü gerekmektedir. 21. yy ın en en değerli hazinesi olan zamanı makine sayesinde çok kısaltıyoruz.Makine ile petek temizleme işlemi yaklaşık olarak 45 dk sürmektedir. Bu hem sizin zamanınızı geri kazandırmakta hemde kısa zamanda yapılan hizmetten dolayı daha uygun fiyata yaptırma imkanı sunmaktadır.

  3. Uzun Ömürlü Petek: Peteklerinizin temizlenmesinde kullanılan kimyasal ilaçlar peteklerinizin daha iyi temizlenmesini sağlar. Ayrıca koruyucu olaraka kullanılan kimyasal ilaçlar petek içerisinde kireç ve tortu oluşmasını geciktirerek periyodik petek bakım süresini uzatmaktadır. Kimyasal koruyucu ilaç kullanılmadan yapılan petek temizliklerinde , max 2 senede bir bakım yapılması gerekmetedir. Ancak kimyasal ilaç ile petek temizleme işlemi ile 5 seneye kadar petek bakımı yaptırma durumunuz ortadan kalkar.

Kısaca Manuel petek bakımı , pahalı , zamanı çok alan, beden gücü ve kısa ömürlü bir bakım olduğu için tercih edilmez.Kimyasal ilaçlı petek temizleme ise , ekonomik, zamandan tasarruf , kolay ve uzun ömürlü bakım olduğu için tercih edilmelidir.

Peteklerin temizlenmesi soğuk kalan ısınmasını sağlamak için gerekli olan bir temizlik çalışmasıdır. Petek tesisatı temizliği yapılmadığında bazı bölgeler soğuk kalır. Petekler ısıtmadığında birçoğumuz peteklerin havasını alarak ısınmayı umut ederiz. Temizlenmeyen petekler daha az sıcaklık verir. Çünkü peteklerin en alt kısımlarına yapışan tortu ve kireçler, peteğin ısınmasını engeller. Kalorifer tesisatı yıkama işlemi herkesin yapabileceği çalışma değildir.

Petek yıkama adımları

 Petek yıkama çalışmalarında ilk olarak kombiyi kapatırız,
 Kombi ve tesisat içinde bulunan suyu boşaltma vanasından boşaltırız tesisatta ve peteklerdeki suyu bu şekilde kısmen boşaltmış oluruz,
 Daha sonra makinemizi dairede en uygun yerden tesisata bağlarız. Genelde ıslak zemin olan yerler ve sürekli su alabileceğimiz banyolar olur,
 Banyoda bulunan petek ve ya havlupan sökülerek aparatlar ile makinemizi tesisata bağlarız,
 Tesisat içerisindeki kirli su dışarıya tahliye edilir,
 tesisatı kombiden ayrılır ve kombi alt bağlantı kısmında bulunan pislik tutucu filtreyi yerinden sökülür böylelikle kombi ve petek bakımı çalışması tamamlanmış olur.

1.Aşama  makinemize su doldurarak rezistansını açıp içinde ki mevcut suyu ısıtıp çalıştırırız. Makine içinde ısıttığı suyu hava ve basınç ile tesisata yollar, açık bıraktığımız uç kısımdan paslı suyun geldiğini görürüz bu çalışma suyu temiz gelene kadar yapılır ortalama 15-20 dk. sürer bu şekilde kaba pisliği temizlemiş oluruz ve 1. aşama tamamlanır.

2.Aşama makinemiz içinde ısıttığı suya 1 litre kimyasal ilaç ilave ederiz ve açık olarak bıraktığımız ucuda makineye bağlayarak makinemizi çalıştırırız. Bu şekilde ilaçlı sıcak suyu bütün tesisat ve peteklerde dolaştırırız bu kimyasal ilaç ile radyatör ve tesisata yapışmış olan tortu ve pisliği sökeriz. Bu çalışmayı yine makine içinde ki temiz su pislenene kadar devam eder. Tesisattaki  ve petekte ki bütün tortu pasın söküldüğüne emin oluruz. Bu çalışma yine 20 dk. kadar sürer ve 2. aşama tamamlanır.

3.Aşama durulamadır. Makineye bağladığımız ucu tekrar açıkta bırakır ve makinemizi su ile doldurur kimyasal ilacın petek ve tesisatlardan söktüğü tortu ve pası makinenin bastığı temiz ve sıcak su ile durularız bu işlem makinede verdiğimiz temiz suyun diğer uçtan aynı temizlikte gelene kadar devam ederiz. Bu durulama esnasında bütün petekler kapatılır sadece bir petek açık bırakılır. O petek ve o peteğe giden tesisat temizlenir bu çalışma sırasıyla bütün peteklere de yapılır bu şekilde yapılan son durulama en önemli çalışmadır.

4.Aşama makine tesisattan sökülür ve havlupan ve radyatör tekrar bağlanır. Tesisatımız tekrar kombiye bağlanır ve sökmüş olduğumuz filtre temizlenerek tekrar tesisata takılır.Bütün petekler açık konuma getirilir ve kombiden su basma işlemi yapılır 1.5 bar ayarına kadar su ilave edildikten sonra bütün peteklerden hava purjörü ile teker teker hava alınır. Hava alma esnasında peteklerden 1 su bardağı kadar da su alınır. peteklerden ve tesisatta hava kalmadığından emin olunur.

Icon Icon Icon Icon