kurtköy klima arıza servis

kurtköy klima arıza servis

Kurtköy Klima Arıza Servisi

0506 325 94 95      0216 311 70 69  

Klimanın İcadı ve Tarihçesi

Dünyadaki İlk Klima

Evlerimizde ve iş yerlerimizde sıklıkla kullandığımız ve bulunduğumuz ortamlarda ısıtma ve soğutma işlemi yapma özelliğine sahip olan klimalar iklimlendirme cihazı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yüzyıllar önce klimanın icadı gerçekleştirilmeden evvel bile insanlar farklı yollarla ısıtma ve soğutma yapabilmekteydi. Ancak modern anlamda klimanın temellerinin atılışı Leonardo Da Vinci tarafından gerçekleştirilmiştir. Patronu olan Milano Dükünün eşinin odasını serinletmek amacıyla su buharıyla çalışan bir sistem icat etmesi prensipte klimanın işlevini yerine getiren bir cihaz üretmesi bakımından klimanın temelleri olarak görülse de klimaların çalışma sistemini benimsememesi bakımından fan olarak değerlendirilmiştir.

Bugünkü hali ve işleviyle klimayı tam olarak yansıtan aygıtlar ise 1902’de Wilis H. Carrier tarafından tasarlanıp üretilmeye başlanmıştır.

Her ne kadar Carrier’dan da önce pek çok bilim adamı bu alanda çalışmalar yapmışsa da başarılı olamamıştır. Çalışmış olduğu Buffalo Forge Company’de ısıtma giderlerini azaltmış olması Carrier’in dikkat çekmesini sağlamış, araştırma ve geliştirme komisyonun başına getirilmiştir. Bu sırada bir matbaanın şirkete başvurarak farklı ortam ısılarının baskı kalitesinde düşüş yaşanması nedeniyle yardım istemesi Carrier’ın ortam ısısını sabit tutabilecek bir cihaz geliştirmek için çalışmalara başlamasını tetiklemiş ve bugünkü klimaların atası sayılan 30 tonluk ve devasa boyuttaki makine ortaya çıkmıştır.

Daha sonra geliştirilen bu makine ile klimanın icadı gerçekleştirilmiş olur. Şirket bünyesinde geliştirilmeye devam edilen bu cihaz 1920’li yılların başında bir sinema salonunda da etkili olunca özellikle insanların toplu halde bulunduğu yerlerde sıkılıkla kullanılmaya başlamıştır.

Daha sonra 1930’lu yıllarda Du Pont şirketinde bulunan Thomas Midgley de soğutmada freon sistemini geliştirerek konutlar için üretilen klima pazarının ilk adımlarını atmıştır.

Carrier ve Midgley’in çalışmaları sayesinde konutlarda rahatlıkla kullanılmaya başlanan klimalar günümüzde maliyetlerinin de daha düşük olmasının etkisiyle neredeyse her evde kullanılan cihazlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

1900’lerde başlayan klimanın icadı günümüzde modern teknolojinin de etkisi ile sürekli geliştirilmekte ve klimalara daha fazla özellik kazandırılmaktadır.

Eskiden açma ve kapama ile işlemleri gerçekleştirilen klimalar tam otomatik hale gelerek evin dışından bile kontrol edilebilir hale gelmeye başlamış, bu da daha fazla konfor isteyenlerin evlerinde hemen her odada klima kullanmak istemelerine yol açmıştır.

Klima Sağlığa Zararlımı

İlk olarak dikkat etmeniz gereken husus cihazınızın doğru yere monte edilmesi gerektiğidir. Yanlış yere monte edilmiş olan ya da kapasitesinden daha küçük alanlarda kullanılan cihazların sağlığınız üzerinde olumsuz etki yaratabilmesi söz konusu olduğundan dolayı bu konulara ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir.

Klima Sağlığa Zararlımı cihazınızın ısıtma, soğutma işlemlerini daha sağlıklı şekilde gerçekleştirmesini istiyorsanız yılda iki kez teknik servis bakım yaptırmayı ihmal etmeyin.

Günler çok sıcak değil ancak çok nemli ise klimanızı nem alma modunda çalıştırmanız önemlidir.

Klima Sağlığa Zararları

Sadece uyurken değil gün içerisinde de klimanın üfleme yönünde bulunmanız ve burada fazla vakit geçirmeniz de hastalanmanıza neden olabileceğinden dikkatli olmanız gerekmektedir.

Klimaların Sağlığa Zararları farklı sıcaklık derecelerinde kullanımı mümkün olan klimalarınız için derece seçiminizi 23 derece olarak ayarlamanız daha doğru olacaktır. Hem yaz hem de kış için ideal olan bu sıcaklık seviyesi sayesinde hastalık risklerinizi azaltabilmeniz mümkün olacaktır. Dışarıda bulunan havanın sıcak olması 23 derecede açacağınız klimaların soğutma işlemine etki edeceği gibi dışarıdaki havanın soğuk olması da cihazınızın ısıtma işlemi gerçekleştirmesine etki edeceğinden dolayı ısıtma ya da soğutma ayarlaması yapmanıza gerek kalmamaktadır.

Bilinçsiz Klima Kullanımı

Modern hayatın ve teknolojinin sunmuş olduğu kolaylık olarak karşımıza çıkan klimalar hem soğutma hem de ısıtma ihtiyaçlarımızı karşılayabilmeleri bakımından olduğu kadar daha sağlıklı ve temiz kullanım sunması bakımından da tercih edilmektedir.

Klimaların hayatımızdaki yerine baktığımızda sağladığı konfor sebebiyle vazgeçilemez ısıtma ve soğutma sistemleri arasında yer aldığını söyleyebilmemiz mümkündür. Kullanımı rahat olan ve soba gibi tehlikesi ya da pisliği olmayan elektronik cihaz olarak insanların tercih ettiği klimalar için pek çok kişi bazen klima sağlığa zararlı mıdır gibi düşünce içerisinde olabilmektedir.

Ancak bu sorunun cevabını öncelikle siz verebilecek, cihazınızın bakımına ne kadar sağlıklı özen gösterdiğinizle ilgili olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Sağlıklı Klima Kullanımı

Bilindiği üzere klimalar ortamda bulunan havanın ısıtılması ve soğutulması işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Bu sebeple de çalışsalar da çalışmasalar da klimaların ortamda bulunan havayla doğrudan ilişkileri bulunmaktadır. İç ünite filtreleri aracılığıyla gerçekleştirilen havadaki toz parçacıklarını uzak tutma işleminin kimi zaman cihazın bakım işlerinin yaptırılmaması sebebiyle hastalığa aracılık etmesi söz konusu olabilmektedir. Havada bulunan parçacıklarla birlikte bakterileri ve mikropları da toplayan bu filtrelerin yıllık bakım işlemi ile düzenli olarak yapılmadığında hastalıklara neden olabilmektedir.

Klimalar Hakkında Bilgi

Cihazınızın temizliğine dikkat etmemeniz hastalık yapmasına neden olabilir, sıcak havalarda duş aldıktan sonra klimanın altına geçmek suretiyle tüm soğuğu üzerine çekmeniz hastalığa neden olabilir ya da gece boyunca klimanın altında yatmanız odadaki nemi kurutan klimalar sebebiyle rahatsızlık hissetmenize nende olabilir. Bu sebeple klima kullanılırken hastalanmamak için daha dikkatli olmanız büyük öneme sahiptir. Bunun yanı sıra evinizde odada takılı olan ve çalışan klimanın etkisi ile odalar arası sıcaklık farklarının oluşması da daha hızlı şekilde hastalanmanıza neden olabilmektedir.

Özellikle kışın klimalı odanın sıcak ortamından çıkıp klima olmayan mutfağa gittiğinizde üşümeniz gayet normaldir. Bu da daha kolay hastalığa neden olabilecek ortam yaratır.

Tüm bu bilgiler ışığında klimalarınızın hastalık yapıcı özelliğe sahip olmadığını söyleyebiliriz.

Klima kullanımı sırasında rahatsızlanan kişilerin geneline bakacak olduğumuzda bu kişilerin özellikle kullanım hataları yapan kişiler olduklarını görebilmemiz ve daha çok solunum yolları rahatsızlıkları ile karşılaştıklarını görebiliriz.

Sağlıklı Klima Hangisi

Klimalarınızın filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesine dikkat edin. Aksi halde filtrelerde biriken toz parçacıklarının hastalıklara etki etmesi söz konusu olabilir.

Klimalarınızın ısı değerlerini çok sıcak ya da çok soğuk olarak ayarlamayın. Pek çok kişi bu şekilde daha hızlı şekilde ortamı soğutacağını ya da ısıtacağını düşünse de tamamen yanlış ve sağlıksız olacaktır.

Klima Hasta Eder Mi

Klimalarınızda biriken toz parçaları ve bakterilerin kullanıma başladığınız zaman hastalık yapmaması bakımından da bakımını kullanmaya başlamadan evvel yapmanız gerekmektedir. Önceki kullanımdan kalan bakterilerin size tekrar hastalık etkeni olarak dönmemesi açısından bu konuya dikkat etmeniz gerekir.

Kurtköy Klima Teknik Servisi

Klima Faydalı Bilgiler ışığında cihazlarınızı çok daha uzun süreler boyunca sıkıntı çekmeyecek şekilde kullanabilmeniz mümkün olacaktır. Klima kullanacağınız zaman ortamın %60-30 oranında neme sahip olması, sıcaklığın ise 20-27 derece aralığında olması gerekir. Bu oranlar sayesinde daha konforlu bölgelere sahip olmanız mümkün olacaktır. Bu oranların dışına çıkmanız ise rahatsız edici olabilmektedir.

Klimaların Sağlığa Zararları

Klimalar hakkında yanlış bilinenler arasında başta klimaların sağlık açısından zararlı olduğu inanışı yer almaktadır. Özellikle hasta kişilerin klimalı ortamlarda bulunmasının yanlış olduğu düşünülse de aslında özellikle yaşlılar, kalp hastaları, şeker hastaları, solunum yolu rahatsızlıkları ve astım hastalığı bulunan kişiler için klimalandırılmış ortamın daha sağlıklı olduğu görülmektedir. 23 derecede ve %45 nem oranında çalıştırılan klimaların insan sağlığına herhangi zararı olmayacaktır.

Klima Gazı Kokar Mı

Klimagazı renksiz ve kokusuzdur. Klimagazı; ateş, alev ve yüksek ısı ile temas etmediği sürece tehlikeli değildir.

Fakat iç ünite, dış ünite veya bağlantı ekipmanlarından kaçak yaparak ortama salınmış klimagazı bunlardan birisiyle ile temas etmesi neticesinde kimyasal tepkime vererek duman halinde yanabilir. Bu duman zehirli değil, boğucu özelliği vardır.Bu tür durumlarda kapı pencereleri açarak ortamı havalandırınız.

Teknikeller Klima Bakım Servisi, güvenilir, güler yüzlü, uzman ve deneyimli kadrosuyla sizlere en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlar.

Comments

  • BURAK AVCI | Haz 7,2018

    Yıllardır sadece tek bu firma ile çalışıyorum ve fazlasıyla memnunum, teşekkür ederim

  • Leave a Reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir    Icon Icon Icon Icon