ortadağ kombi arıza servis

ortadağ kombi arıza servis

Ortadağ Kombi Arıza Servisi

0506 325 94 95     0216 311 70 69 

Kombi, bireysel ısıtma sistemlerinde tercih edilen günümüzün en son teknolojisine sahip ısınma araçlarıdır. Sahip olduğu özelliklere göre çeşitli fiyatlara sahip kombiler mevcuttur. Kombi, takılacağı alanın ısınma ihtiyacına göre özel hesaplamalar neticesinde belirlenir. Uygun seçilmiş ve doğru montajı yapılmış bir kombi sistemi en ekonomik koşullarda ısınmanıza olarak sağlar. 

Kombiler özellikle kış aylarında kesintisiz çalışır. Evinizde ısınmada tasarruf edebilmek için kombinizi açıp kapamak yerine, belirli sıcaklıkta sürekli çalıştırmayı tercih etmelisiniz. Toplam yakıt sarfiyatınız, kombinizi açıp kapadığınız duruma göre daha düşük olacaktır. 
Kombilerin kışın özel koşullarda ve durmaksızın çalışacağı yaz aylarında düşünülmeli ve kombi bakımı mutlaka yaptırılmalıdır. Bakımları periyodik olarak düzenli şekilde gerçekleştirilen kombilerin daha tasarruflu çalıştığı ve arıza ihtimalinin daha düşük olduğu belirlenmişti

Kombiler genellikle doğalgaz ile çalışır. Bu nedenle kombi tamiri, kombi bakımı işinin ehli ve resmi olarak belgelendirilmiş teknisyenlere yaptırılabilir. Bunun dışında herhangi bir ustanın kombiniz üzerinde işlem yapmanısa izin vermeyiniz. Bu daha sonraki aşamalarda önemli risklere yol açabilir.

Ortadağ Teknikeller Kombi Tamir Bakım Servisi hizmetlerinde belgelendirilmiş teknisyenleri ile hizmet vermektedir. Kombi tamiri konusunda da işinin ustası özel servis ekibimiz, sorunlarınıza hızlı çözümler üretmeye hazırdır.

ısıtma sisteminizi, evinize zarar vermeden, peteklerinizi söküp takmadan temizliyor, daha ekonomik ısınmanızı sağlıyoruz. 

Yılda bir sefer yapılması gereken önemli bir bakım hizmeti olup bu hizmetin yanı sıra her üç senede bir kalorifer peteklerinin temizlenmesi gerekmektedir. Yaygın olarak bilinmeyen petek temizliği işleminin yapılmaması peteklerin kirli kalmasına sebebiyet vermektedir. 

Eskiden evlerde kullanılan sobaların boruları gibi petekler de sıvı kurum ile dolmaktadır. Peteklerin içerisinde oluşan kimyasal değişimler sonrasında petek kanalları tıkanmaktadır. Bu sebepten ötürü kombi bakımınızı yaptırmayı nasıl ihmal etmiyorsanız. Petek temizleme işinizide aksatmadan profesyonel kişilere yaptırmanız gerekir. 
Eviniz, işyeriniz ve yaşamakta olduğunuz mekanda bulunan ısıtma sistemlerinin temizlik ve bakımı büyük önem taşımaktadır. Kullanmakta olduğunuz sistemlerin zaman içerisinde aşınması tıkanması kullanılamaz hale gelmesini engellemek için yapılması gereken en iyi çalışma sisteminizin bakımını düzenli olarak biliçli kişilere yaptırmanızdır.
En çok evlerinizde kullanmakta olduğunuz Kat kaloriferi ya da kombilerin petekleri ve ısı tesisatı zaman içerisinde sürekli aynı suyu devir ettiği için tortu kir ve kireç partikülleri yüzünden tıkanmakta bu tıkanmalar sonucunda sisteminizden gerekli verimi alamamaktasınız. Bu verim kaybı sizin sadece ısınmanızı engellemekle kalmayıp fazla doğalgaz yada akaryakıt tüketimi sonucunda kesenizede zarar vermektedir. 


Uygun zaman ve doğru şekilde yapılacak olan bir temizlik ve bakım en kısa zamanda yaptığınız masrafı amorti edecek ve sizi hem ısı hem para yönünden kâra geçirecektir. Sistem temizliğinin yani petek temizleme işinin nasıl yapıldığını sayfamızı gezerek öğrenebilir aklınıza takılan konuları bizlerle irtibata geçerek öğrenebilirsiniz. 0216 311 70 69 

Isınma Kalitesi Nedir? 
Evlerimizde ya da iş yerimizde kullanmakta olduğumuz ısınma sistemlerinden en yaygın olanları sıvı devirli ısınma sistemleri bu sistemlerde genelde yerden ısıtma sistemleri ve panel petek, döküm petek, havlupan gibi sıva üstü ısınma aparatları kullanılmaktadır. Evimizdeki ısınma kalitesini etkileyen birçok etken vardır. Bu etkenlerden en kolay çözebilecek olduğunuz etken sistem temizliğidir. Isınma sisteminizi düzenli olarak temizletmeniz halinde sistemin daha rahat çalışmasını bu syede de daha kaliteli ısınmaya kavuştuğunuzu anlayacaksınız. 

Petekler Neden Tıkanıyor? 

Kalorifer Peteklerinde Tıkanmalar ; Metalin aşınması sonucu ile havlupanlarda, radyatörlerde, kalorifer tesisatında sudaki kirecin de etkisiyle bir tortu tabakası oluşur ve bu da peteklerin kanallarının tıkanmasına sebep olur. 

Metaller içinde bulundukları ortamın elementleri ile reaksiyona girerek önce iyon bağlı duruma daha sonra da ortamdaki başka elementlerle birleşerek bileşik haline dönüşürler.Böylece, kimyasal değişime gerçekleşir. 

Zamanla, metallerin fiziksel, kimyasal, mekanik ve elektriksel özelliklerinde değişiklikler meydana gelmekte , bu değişiklikler bazı zararlara yol açamaktadır. Hem metal malzemelerde bozunma, hem de bu reaksiyonun neden olduğu duruma metalik aşınma adı verilmektedir. Genel anlamda ise; ortamın kimyasal etkilerinden dolayı metalik malzemelerde meydana gelen hasara metalik aşınma denir. 

Pas bir tür metalik aşınma oalyıdır. Zamanla peteklerin içerisinde kimyasal değişimler sonucunda pas oluşmaktadır. Yüzeyden kopan pas tabakaları,yeni pas tabakalarının oluşmasına ve metalik yapının delinmesine ve fonksiyonunu yitirmesine yol açar. Sürekli devir daim halinde olan su zamanla hidrojen ve oksijen atomlarına ayrılır. Su içinde çözünen oksijen gazı metal yüzeyinde oksitleme yaparak iyonik hale dönmeye başlar. Eğer oksitleme için gerekli elektronlar metal tarafından sağlanırsa, elektronlarını oksijene vererek oksitlenen metalin atomları sulu iyon, haline geçer ve böylece metal kimyasal değişime uğrar. 
Sonraki aşamalarda bu sebebe bağlı peteklerde tıkanmalar oluşur. 
Petekler Ne Zaman Acil Temizlik Sinyali Verir? 

 • Kalorifer radyotörlerinin ısınmayan kısımlarının bulunması,

 • Radyatörün her tarafında eşit sıcaklığın hissedilmemesi,

 • Kombi yeterli sıcaklıkta ayarlı olmasına rağmen odaların ısınmaması,

 • Tüketilen doğalgaz ya da yakıt miktarının önceki yıla göre artması.

Kalorifer Tesisatının Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapılabilir? 

Kombi, yoğuşmalı kombi ve kalorifer kazanlarında oluşabilecek tortu, kireç, kışır ve çamurlaşma, cihaza ve tesisata zarar vermektedir. Bu oluşumları önlemek için KOMBİMAX ile kimyasal yıkama işlemi uygulanmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. 
Kimyasal temizleme merkezi ısıtmalarda ne gibi etki eder? 

Merkezi ısıtma sistemleri, tesisat sistemleri gibi alanlarda oluşan organik çamur, aşınma ve kireç gibi durumların giderilebilmesi için, mevcut düzenin kırılmasına ya da açılmasına gerek kalmadan temizleyen kimyasalların kullanımına kimyasal temizlik denir. 

Kimyasal temizliğin bir diğer amacı da mevcut düzenin bakımını sağlayarak, oluşabilecek enerji ve verim kayıplarının önüne geçebilmektir. Tesisat içerisinde oluşan aşınma, kireç vb. durumlar ısı ve enerji kaybı yaşanmasına neden olur. Yaşanan enerji kayıpları ise çalışma ya da yaşam alanının maddi olarak kalitesinin düşmesine ve verimliliğinin azalmasına neden olur. Örnek verecek olursak ısıtma sistemlerinin içerisinde oluşan aşınma ya da kireçlenme %9 enerji kaybına neden olur. Ayrıca bu tür kirlenmeler mevcut düzenin içerisinde ısı alışverişini engelleyeceği için kullanılan makine, kazan vb. tesisatın ömrünün kısalmasına neden olur. 

Ortadağ Teknikeller Kombi Servisi Tecrübeli ustalarımız peteklerin neden ısınmadığı ile ilgili sorunun kaynağına inerler. Kalorifer petekleri ters bağlanmış olabilir bu gibi sıkıntıları anlamak profesyonel ustalarla ancak çözülebilir. Yetiştirdiğimiz elemanlar petek temizliği konusunda dairelerde yaşanan ısınmama problemlerini bizzat görerek tecrübe kazanmış ekiplerden oluşmaktadır. Bazı evlerde yeterli büyüklükte kombi ve tesisat çekilmemiş olması peteklerinizin gerekli seviyede ısı transferi yapamamasına sebep olur. Sıcak suyun kombinizden çıkış yapıp tesisat borularınızdan radyatörlere giriş yapana kadar olan kısımlarda bütün olumsuz sonuçlar ortaya çıkarılır. 

Yapılan tesisat yıkama işlemi sonucunda evinize gelen firma yada şahıslar bu tür açıklamaları yapamıyorsa yaptırdığınız bütün petek temizleme işlemlerini bir daha gözden geçirmenizi öneririz. 

Yeni tesisatların petek iç yüzeyleri havayla temas halinde olduğu için herhangi bir koruyucu madde ile kaplanmamış ise alüminyumlar alüminyum oksit demirler demir oksit bakır malzemelerde bakır oksit oluşacaktır. Büyük depolarda bekleyen petekler kombiler havayla temas halinde olduğu için oksitlenme malzeme daha size ulaşmadan başlayacaktır. Dolasıyla ısıtma sistemini en baştan korumak en doğru işlemdir. Korozyona uğramış çürümeye yakın olan sisteme tesisat temizliği yapmak sonra koruyucu koymak faydalı bir iştir fakat doğru bir iş değildir. 

Isıtma sisteminin sorunsuz bir şekilde uzun süre çalışmasını sağlamak istiyorsak koruyucu ilaçlar kullanmak yeterli olacaktır. Eski üretim radyatörlerde genelde makinelerden çıkan atık yağları incelterek iç yüzeye sürülürdü. Bu yağ radyatörleri korozyona ve çürümeye karşı engellerdi. Hatta eski petek bulunan evlerde temizlik yapılmaya gidildiğinde kombinin suyunu dışarı çıkardığımızda yağlı simsiyah bir suyla karşılaşırız. Tesisatlarda sudaki laminar akış çok önemlidir. Pompa devreye girdiği anda borularda ki ve radyatörlerde ki akışı suyun çok önemlidir. Suyun akışkanlığını olumsuz etkileyen faktörler yukarıda belirttiğimiz gibi metal yüzeylerden kopan partiküllerin birleşip olumsuz yönde etki yapmasından kaynaklanmaktadır. 

Sistemde yoğun halde dolaşan tortular suyun sprel çizerek dönen su ısı iletim kat sayısını düşürür pompa verimini de düşürür dolayısıyla yakıt harcamasını da artırır. Bir radyatörden alınan kalori 700 ise bu sefer 500 kaloriye düşecek bunun sonucunda kombi daha fazla çalışıp gaz tüketimini artıracak. İşte bu yüzden bu partiküllerin oluşumunu engellemek için sistem sıfırken bu kimyasalı koymak daha faydalı olacaktır. Kullandığımız kimyasalın en önemli özelliği kalorifer suyu içerisinde dolaşan pas parçalarını mikro düzeye indirip birleşmesini engeller. Kapalı devre sistemde bu ilaç tatbik edildiğinde filtreye bile gerek duyulmayacaktır. Kalorifer tesisatında petek temizleme işlemi bitirildikten sonra içeriye attığımız koruyucu kimyasal da temizleme ve koruma özelliği ikisi bir arada bulunmaktadır.

Teknikeller Kombi Bakım Servisi, güvenilir, güler yüzlü, uzman ve deneyimli kadrosuyla sizlere en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlar.

Comments

 • Olcay ATEŞ | Eyl 12,2018

  Tavsiye üzerine çalışmaya başladım dedikleri kadar işlerinin ustası teknikservis personelleri sabırlı ve güler yüzlü insanlar iyiki varsınız teşekkürler

 • Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir  Icon Icon Icon Icon