PETEK BAKIMI VE ÖNEMİ

Radyatörler ısıtma sistemlerinde ısı değişimi yapan elemandır. Radyatörün ısıl kapasitesi ne kadar yüksek ve verimliyse o kadar sağlıklı bir ısınma gerçekleşecektir. Radyatörler içinde dolaşan sıvı zamanla radyatörü korozyona uğrattığı için radyatörün dip kısımlarında dökülmelere sebep olmaktadır.  Radyatör iç yüzeyinde ise tortu oluşumlarına neden olur. Radyatörlerdeki su boşaltılarak yeniden doldurulsa bile bir temizlik gerçekleşmez. Tortuyu çözerek petek sacına zarar vermeyen kimyasal kullanımına ihtiyaç vardır. Basınçlı petek yıkama cihazları kullanılarak temizlik sağlanması gerekmektedir.

Petek temizliğinde kullanıcıların en çok merak ettiği hususlardan birisi petek temizliğinde evin kirlenip kirlenmeyeceğidir. Petek temizliği banyo peteği üzerinden gerçekleştirildiği için diğer peteklerde herhangi bir akıntı ya da kirlenme oluşmayacaktır. Sadece vana yönlendirmesi yapılarak peteklerin havası alınmaktadır.

Kaloriferli merkezi sistemlerden doğalgazlı dönüşüm sistemine geçilen konutlarda petek kirliliği daha fazla olduğu için mutlaka temizlik yapılmalıdır. Peteklerde biriken kir ve pas kombiden içeri girmektedir. Filtre her ne kadar partikülü ayıklasa da hem tıkanır hem de filtreden geçen siyah akışkan eşanjör içine yapışarak ısıtma performansını düşürür.

Hali hazırda kaskad sistemi ya da katı yakıtlı kalorifer kazanı kullanılan sistemlerde ise petek temizliği pratik olarak yapılamaz. Bir dairede temizlenen sistem diğer dairelerden gelen kirli su ile karışacağı için temizlik sağlanmaz. Ancak tüm daire sakinlerinin temizlik konusunda hemfikir olduğu durumlarda sistem teker teker devreye alınarak yapılabilir.

Petek temizliği sistemlerin performansını artırır kombilerin parça ömrünü uzatır. Bu bakımdan her yıl sezon başında kombi bakımı ile birlikte petek temizliği faydalı ve gereklidir.0216 311 70 69   0506 325 94 95