Yavuztüürk Kombi servisi 

0216 311 70 69    0506 325 94 95

Kombi bakımı  nasıl yapılır , Kombiler aktif olarak çalışma sağlayan cihazlardır. Mekanik ve elektronik aksamlar sürekli olarak devreye girip çıkma işlemi yaptığından;  parçalarda kirlenme, kireçlenme, oksitlenme, toz birikmesi gibi sorunlar oluşmaktadır. Bu sorunların yanı sıra çevresel etmenlerden kaynaklanan bazı sorunlar da oluşmaktadır. Baca çıkması, bacaya kuş böcek vb. canlıların girmesi gibi olaylar da kombinin çalışmasını olumsuz etkilemektedir.

Kombi bakımlarında bütün sistemin gözle kontrolü sağlandığı gibi temizlenmesi gereken fan, yanma odası, eşanjör gibi kısımlar özel kimyasallarla temizlenmesi gerekir.

Kombi üzerinde yapılması gereken diğer bir işlem de kombinin içinde bulunan elektronik sensörlerin test edilmesidir. Elektronik sensörlerin ölçümleri test cihazlarıyla yapılmaktadır. Bunun yanı sıra sıcak su ısıtma sistemleri kontrol edilmelidir. Üç yollu kontrol gurupları üzerinde kontroller yapılmaktadır. Step motor işlevleri gözden geçirilerek iç takımın işleyişi izlenir.

Genleşme tankı üzerinde detaylı kontroller sağlanmaktadır. Tankın basınç ölçümleri yapılır. Tankın dayanımı ve mebran sağlamlığı kontrol edilir.  Azot gazı ilave edilerek basıncı normal seviyede ayarlanmaktadır. Kombi sirkülasyon sistemi üzerindeki filtreler çıkarılarak temizliği sağlanmalıdır. Gerekliyse kombi bakımı yanında petek temizliği de yapılabilir.

Gaz flex  bağlantı sistemi ve valf bağlantıları takip edilerek üzerinde gaz kaçakları doğalgaz kaçak ölçüm cihazıyla test edilir kaçak varsa giderilir. Bu sistemle bağlantılı olarak minimum gaz basınç seviyeleri ile maksimum gaz basınç seviyeleri ölçülür. Ayarlamalar yapılır. Yoğuşma ünitesi barındıran cihazlarda ise gaz analiz cihazları kullanılarak gaz minimum ve maksimum seviyeleri belirlenir. CO, CO2 salınımları kontrol edilerek yanma sisteminin performansı değerlendirilir.  Standartlara çekilerek gerekli ayarlamalar yapılır. Kombinin maksimum sıcak su ve kalorifer ısıtma kapasitelerine bakılarak kombi bakımı sonlandırılır.