Yenibosna Kombi Arıza Servis

Yenibosna Kombi Arıza Servis

Yenibosna Kombi Arıza Servisi

0506 325 94 95   0216 311 70 69

Yenibosna Teknikeller Kombi Arıza Servisi

PERİYODİK KOMBİ BAKIMI

Ev, iş yeri v.b. yerlerin ısınmasında kullanılan cihazları uzun süredir çalıştırılmadığından, kontrol ve bakım yapmadan önce çalıştırılması cihazın performansını ve ömrünü olumsuz yönde etkileyebilir. Cihazı çalıştırılmadan önce cihazın ve tesisatının kontrolü yapıldıktan sonra cihazı devreye alınması önerilir. Bunun nedeni cihazın verimli çalışması, performansını koruması, yakıt tasarrufu, oluşabilecek arızaları önceden tespit etme ve bu arızalardan kaynaklanan tamir masraflarını ortadan kaldırmak olarak sıralanabilir.

Neden Önemlidir?
Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı, kış gelmeden doğalgazlı cihazların periyodik bakımları ile baca temizliklerinin yaptırılması gerektiğidir. doğalgazla çalışan kombi ve şofben gibi cihazların periyodik yapılmaması ve bağlı olduğu bacaların temizlenmemesinin, ölümlere yol açan karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabildiğini belirtti.

NEDEN GEREKLİ

Bacalı cihazlarınıza, yetkili servisinizi çağırarak yaptırın. Cihaz bacalarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatmayın. Cihazlarınıza baca sensörü taktırın, çalışır durumda olduğunu kontrol ettirin. Her cihaz ya da malzemenin belli bir kullanım süresi vardır. Örneğin baca fileksleri (cihazı bacaya bağlayan esnek boru), ısınma ve soğumadan dolayı deformasyona uğradığından, bu malzemeleri 2 yılda bir yenileyin. Bacalı cihazınız için gerekli taze hava teminini sağlayan havalandırma yoksa mutlaka taktırın. Bu cihazı gazete, perde ile kesinlikle kapatmayın ve atmosfere direkt açık olmasını sağlayın. Balkonunuzu cam, PVC gibi malzemelerle kapattığınız takdirde, ventilasyonu, atmosfere doğrudan açılacak şekilde monte ettirin. Ters rüzgara karşı bacalarınıza şapka taktırın. Evinizde çürük sarımsağa benzer bir koku hissettiğinizde, ortam dışına çıkarak Alo 187’yi arayın; ekipler gelene kadar doğalgaz vanalarını kapatın, pencereleri açık tutun, herhangi bir yangına yol açmamak için elektrikli hiçbir alete dokunmayın ve ortamda cep telefonu kullanmayın.

Doğalgaz cihazlarının kontrolü:
Doğalgaz cihazlarının kontrolü düzenli olarak yapılması da verimi artırarak önemli oranda tasarruf sağlıyor.
doğalgaz kullanan merkezi sistemlerde hem rahat çalışmayı sağlamak hem daha çok verim almak için sistemin sürekli rejimde çalıştırılması gerektiğini söyledi.
Isıtma sistemlerinin hemen hemen hepsinde don koruması bulunduğunu çok soğuk havalarda don koruma sisteminin aktif olarak çalışabilmesi için gaz vanaları ve elektrik şalterinin açık bırakılması gerektiğine dikkati çekerek, balkona konulan tesisatlarının uygun biçimde izole edilmesi gerektiğini doğal gaz sistemlerinin kontrolü yapılırken de doğal gaz hattında kaçak olup olmadığına, gaz alarm cihazının kalibrasyonuna, baca tıkanıklığına ve prosestatların açma kapama süresine, iyonize ve ateşleme elektrodu kontrolüne, yanma odasının temizliğine, sistemde su yokken genleşme tankı basıncının kontrolüne, doğal gaz hattı ve varsa tesisat hattı filtresinin kontrolüne, gaz valfinin sıcaklığa duyarlı modülasyon ayarına dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.Ayrıntılı bilgi için Yenibosna Teknikeller Kombi Arıza Servisi ne 0506 325 94 95 veya 0216 311 70 69 numaralı hatlardan ulaşabilirsiniz.

PROSEDÜR

Giriş:
İşleme başlamadan önce müşteriye cihaz ile ilgili herhangi bir şikayeti olup olmadığı sorulmalıdır.
Müşteri dinlendikten sonra yaz ve kış konumlarında çalıştırılarak, kombinin durumu tüm teknik yönleriyle kontrol edilmelidir. Kombinin etrafında işlem esnasında işlemi engelleyen veya zarar görebilecek eşyalar güvenli bir yere kaldırılmalıdır.
Başlamadan önce herhangi bir kazaya neden vermemek için elektrik gaz ve su kapatılmalıdır.
Alanı kirletmemek amacıyla cihazın altına bez, muşamba serilmelidir.

Hidrolik Kısımların Kontrolü:
İlk önce altındaki tesisat vanaları kapatılmalı, su boşlatma müşürüne uygun hortum takılarak içindeki su en yakın gidere boşaltılmalıdır. Gider yok ise bir kova kullanılmalıdır.
İçindeki su tahliye edildikten sonra genleşme tankının havası kontrol edilmeli, eksik ise (0.9 bar) miktarında tamamlanmalıdır.
Cihaz içindeki su boşaltıldıktan sonra, pompa üzerindeki hava purjörü temizlenmelidir.
Tesisat üzerindeki filtreler temizlenmelidir.
Hidrolik aksamla ilgili işlemler tamamlandıktan sonra kombi 1.5 bar seviyesindde su ile doldurulmalıdır. Cihazın içine yeni doldurulan suyun içindeki havanın atılması için çalıştırılır. Havası atıldıktan sonra tesisat vanaları açılmalıdır.

Gaz Grubunun Bakımı:
Gaz grubunun çıkış kısmındaki vida gevşetilerek, uygun hortumla ölçüm manometresi bağlanır.
Maksimum yükte (test konumunda) çalıştırılarak maksimum yük ayarı, operatör kablosundan bir tanesi çekilerek minumum yük ayarı yapılmalıdır.
Gaz ayarları tamamlandıktan sonra, gaz ölçüm noktası ve bağlantıları test köpüğü veya gaz dedektörü ile kontrol edilmelidir.
Bacalı cihazlarda brülör yüzeyinde ve içinde kurum biriktirmesi olduğundan, brülör sökülerek yüzeyi ince tel fırça ile içi de harbiyle temizlenmelidir. Ateşleme elektrodu da temizlenmelidir.

Mekanik Kısımların Kontrolü:
Cihaz çalışırken fan motorunun sesi dinlenmelidir.
Fan pervanesinin kanatçıklarına toz birikmesinden dolayı balans ayarı bozukluğu oluşabilir ve sesli çalışır. Fan motoru pervanesinin kanatları temizlenmelidir. Ses hala devam ediyorsa fan motoru değiştirilmelidir.
Kombi bakım ve kontrol işlemi bittikten sonra yaz ve kış konumunda test edilir, müşteriye bilgiler verilerek teslim edilmelidir.

Teknikeller Kombi Bakım Servisi, güvenilir, güler yüzlü, uzman ve deneyimli kadrosuyla sizlere en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlar.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir